Garmin Polska pod lupą UOKiK. Mógł stosować zmowę cenową
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie zmowy cenowej, którą Garmin Polska mógł zawrzeć z dystrybutorami produktów tej znanej marki. Odbyło się już przeszukanie w siedzibach czterech podmiotów, a teraz trwa analiza zebranego materiału dowodowego.

Garmin Polska mógł zawrzeć antykonkurencyjne porozumienia z dystrybutorami produktów tej marki – takie sygnały dotarły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mogło dojść do zmowy cenowej przy ustalaniu cen takich urządzeń, jak smartwatche czy sprzęt nawigacyjny. Z analiz urzędu wynika, że ceny tych produktów w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.
Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów.
– powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK



UOKiK zaznacza, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wtedy Prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.
Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.
Urząd przy okazji przypomina, że można uniknąć dotkliwych sankcji dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę na obniżenie, a czasem wręcz uniknięcie kary finansowej. Aby z niego skorzystać, trzeba współpracować z Prezesem UOKiK w charakterze "świadka koronnego" oraz dostarczyć dowody lub informacje dotyczące istnienia niedozwolonego porozumienia.
Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowe.
– zachęca UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi też program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Aby poinformować UOKiK o praktykach ograniczających konkurencję, wystarczy wejść na stronę https://uokik.whiblo.pl i skorzystać z dostępnego tam formularza. Zastosowany system ma zapewniać całkowitą anonimowość, również wobec urzędu.