Ericsson wybuduje z PGE sieć LTE 450 dla energetyki

Spółka PGE Systemy wybrała wykonawcę sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN do budowy systemu łączności dla energetyki – LTE 450. Jest nim firma Ericsson.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Ericsson wybuduje z PGE sieć LTE 450 dla energetyki

Oba postępowania przetargowe realizowane były jako część programu budowy sieci LTE 450 na potrzeby energetyki

Dalsza część tekstu pod wideo

Pierwszy przetarg, ogłoszony w lutym 2022 roku dotyczył zakupu i wdrożenia dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE 450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających transmisję danych dla urządzeń LTE. Drugi, ogłoszony w marcu, obejmował zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej RAN LTE 450 wraz z usługą wsparcia technicznego.

W obu postępowaniach wyłoniona została firma Ericsson, której oferty uzyskały najwyższą liczbę punktów.

Budowa sieci łączności LTE 450 realizowana jest już od blisko pięciu lat i odpowiada za nią spółka PGE Systemy z Grupy PGE. W sierpniu 2018 roku wkrótce po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz operator rozpoczęął prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki. Trwały one przez kolejne lata, podczas których opracowywano szczegóły sieci i ogłaszano przetargi na jej poszczególne elementy.

Łączność LTE 450 ma wpłynąć na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększyć jej bezpieczeństwo oraz skrócić czas lokalizowania i usuwania awarii w sieciach średniego i niskiego napięcia. PGE Systemy przekonuje, że inwestycja przyczyni się do pewniejszych dostaw energii do odbiorców. 

Budowana sieć łączności LTE450 jest częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu liczników zdalnego odczytu. Plan ten zakłada, że do roku 2030 u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają bieżący dostęp do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat.