Nowa oferta ramowa dla łączy dzierżawionych od TP
31. października, po rozpoznaniu wniosku Telekomunikacji Polskiej z 17. sierpnia o zatwierdzenie oferty ramowej określającej warunki zawierania przez TP z innymi operatorami umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych (oferta RLLO - ang. Reference Leased Lines Offer), Prezes UKE wydał decyzję zmieniającą przedłożony projekt oferty ramowej.
31. października, po rozpoznaniu wniosku Telekomunikacji Polskiej z 17. sierpnia o zatwierdzenie oferty ramowej określającej warunki zawierania przez TP z innymi operatorami umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych (oferta RLLO - ang. Reference Leased Lines Offer), Prezes UKE wydał decyzję zmieniającą przedłożony projekt oferty ramowej.
W trakcie przeprowadzonego postępowania administracyjnego Prezes UKE dokonał oceny projektu oferty ramowej opracowanego przez TP i stwierdził konieczność wprowadzenia szeregu zmian merytorycznych w jego treści.
Nowa oferta ramowa RLLO obejmuje następujące rodzaje łączy telekomunikacyjnych:
• łącza cyfrowe klasy standardowej, o przepływnościach: 64 kb/s, n*64 kb/s gdzie n=2...31, 34 Mb/s, 140 Mb/s,155 Mb/s i 622 Mb/s,
• łącza cyfrowe klasy standardowej, o przepływności 2048 kb/s, podzielonej na kanały po 64 kb/s (łącza strukturalne 2 Mb/s),
• łącza cyfrowe klasy standardowej, o przepływności 2048 kb/s, niepodzielonej na kanały (łącza niestrukturalne 2 Mb/s),
• dwuprzewodowe i czteroprzewodowe Łącza telefoniczne analogowe o zwykłej i specjalnej jakości,
• dwuprzewodowe i czteroprzewodowe Łącza analogowe o maksymalnej długości do 10 km.
Prezes UKE, biorąc pod uwagę zmianę zapotrzebowania na usługi dzierżawy łączy, wynikającą z rozwoju usług na rynku, w szczególności usługi bitstream access, uznał za konieczne wprowadzenie do Oferty usługi dzierżawy cyfrowych łączy telekomunikacyjnych o przepływności 622 Mb/s.
Usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych dla operatorów stanowią swego rodzaju zaplecze dla realizacji innych usług telekomunikacyjnych związanych z LLU i BSA oraz w dalszej kolejności usług detalicznych dla klientów końcowych. Dzierżawa łączy telekomunikacyjnych stanowi jeden z modeli połączenia sieci dla realizacji usług:
• transmisji głosu,
• szybkiej transmisji danych bitstream access (BSA),
• uwolnienia pętli abonenckiej (LLU).
Zatwierdzenie ofert ramowych lub zmiany ofert ramowych, na podstawie których świadczone są ww. usługi, spowodowały również zmianę warunków na rynku dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, a także zmianę zapotrzebowania na usługi.
Prezes UKE uznał, że dotychczasowy zakres oferty ramowej (oferta RLLO z 10. maja 2006 roku) nie zaspokajał potrzeb operatorów, gdyż nie umożliwiał on zwiększenia ruchu dla poszczególnych abonentów. Wraz ze wzrostem ilości abonentów będzie spadała możliwość oferowania im usług o wyższych przepustowościach. Jednocześnie zaoferowanie większych przepustowości oznacza ograniczenie liczby użytkowników końcowych i spadek jakości usług. Zatem u podstaw stanowiska Prezesa UKE niezbędne okazało się rozszerzenie zakresu oferty RLLO zmierzające do zwiększenia ruchu dla poszczególnych abonentów, co w konsekwencji ma prowadzić do stymulacji zachowań zmierzających do wzrostu konkurencyjności na rynku usług telekomunikacyjnych.
Główne zmiany wprowadzone decyzją Prezesa UKE z 31. października w stosunku do dotychczas obowiązującej oferty ramowej RLLO to:
1. Obniżenie opłat abonamentowych związanych z dzierżawą cyfrowych łączy telekomunikacyjnych.
Opłaty abonamentowe w nowo zatwierdzonej ofercie ramowej zostały obniżone:
• o 25 % w przypadku opłat za dzierżawę łączy o przepływności n x 64 kb/s,
• o 42 % w przypadku opłat za dzierżawę łączy o przepływności 2 Mb/s,
• o 32 % w przypadku opłat za dzierżawę łączy o przepływności 34 Mb/s,
• o 49 % w przypadku opłat za dzierżawę łączy o przepływności 140 Mb/s i 155 Mb/s.
Obniżka opłat uczyni tę usługę bardziej atrakcyjną dla operatorów alternatywnych, a także przyczyni się do obniżenia kosztów korzystania z takich usług hurtowych jak BSA czy dostęp do lokalnej pętli abonenckiej.
2. Wprowadzenie usługi dzierżawy cyfrowych łączy telekomunikacyjnych o przepływności 622 Mb/s.
Ze względu na rozwój usług świadczonych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz w celu zwiększenia konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego poszerzony został katalog usług dzierżawy łączy oferowanych przez TP. Decyzja o poszerzeniu zakresu oferowanych łączy o łącza STM-4 została podyktowana cały czas rosnącym zapotrzebowaniem operatorów na zasoby teletransmisyjne. Wiąże się to np.: ze zjawiskiem oferowania coraz większych przepływności dostępu do sieci Internet dla użytkowników końcowych. Poza tym, możliwość skorzystania z łączy STM-4 pozwala na redukcję kosztów, poprzez zastępowania tymi łączami większej liczby łączy o mniejszych przepływnościach.
3. Wprowadzenie wzoru umowy ramowej do oferty.
Prezes UKE mając na uwadze ochronę interesów alternatywnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych doprowadził do umieszczenia wzoru umowy ramowej w ofercie. Działanie to ma sprzyjać równemu traktowaniu przedsiębiorców przez TP oraz klarowności stosowania zapisów oferty. Wprowadzenie wzoru umowy przyczyni się do zwiększenia pewności obrotu, a także pozwoli na przyspieszenie procesu zawierania umów z TP.
4. Wprowadzenie usługi dzierżawy łączy analogowych o długości do 10 km, opartych wyłącznie na infrastrukturze miedzianej bez ich ograniczenia jedynie do transmisji głosu.
Prezes UKE uregulował w ofercie zasady dzierżawy tzw. torów pod budowę kanałów cyfrowych. Usługa ta jest wykorzystywana przez małe i średnie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne w celu oferowania usług dostępu do Internetu. Objęcie treścią oferty ramowej łączy analogowych powinno skutkować wprowadzeniem konkurencyjnych wobec TP usług dostępowych przez małych i średnich przedsiębiorców mających statut ISP.
Usługa została tak zaprojektowana, by była opłacalna także w przypadku chęci zapewnienia alternatywnego dostępu do Internetu dla bardzo niewielkiej liczby użytkowników końcowych. Co umożliwia ISP konstruowanie na jej podstawie ofert adresowanych lokalnie, i działania przy liczbie abonentów w granicach kilkudziesięciu (np.: jedno osiedle czy małą miejscowość). Prezes UKE tym samym docenił rolę małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu konkurencji na rynku dostępu do sieci Internet.
5. Oparcie abonamentowych opłat za dzierżawę telefonicznych łączy analogowych o opłaty za dzierżawę łączy cyfrowych o przepływności 64 kb/s.
Nowa oferta wprowadza ścisłą zależność pomiędzy miesięcznymi opłatami za dzierżawę łączy cyfrowych o najniższej przepływności 64 kb/s a miesięcznymi opłatami za dzierżawę telefonicznych łączy analogowych. Zostało to wywołane po części faktem wyodrębnienia kategorii Łączy analogowych o długości do 10 km. W ten sposób Prezes UKE chciał doprowadzić do urealnienia oferty ramowej TP, gdyż w opinii Prezesa UKE nie ma podstaw do zasadniczego różnicowania tych usług - z punktu widzenia technicznego i kosztów ich świadczenia. Działanie takie ma sprzyjać przejrzystości rynku dzierżawy łączy telekomunikacyjnych oraz zapewnić niskie opłaty dla alternatywnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Decyzji o zatwierdzeniu nowej oferty ramowej dzierżawy łączy telekomunikacyjnych został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.