USB C obowiązkowym standardem w całej UE. Nowe przepisy nabierają kształtów

Port USB C stanie się standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier – to założenia nowego pakietu przepisów Komisji Europejskiej. Po ich uchwaleniu producenci będą mieli dwa lata na dostosowanie się do wymogów prawa.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
USB C obowiązkowym standardem w całej UE. Nowe przepisy nabierają kształtów

Komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił pakiet propozycji legislacyjnych, które zharmonizują ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych sprzedawanych w Unii Europejskiej. Komisarz zapowiedział, że projektowana dyrektywa wejdzie w życie 2 lata po ich przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski.  

Dalsza część tekstu pod wideo

Nowe propozycje to odpowiedź na wieloletnie naciski na Komisję Europejską ze strony konsumentów i przedstawicieli Europarlamentu. 

Opróżnijmy nasze szuflady pełne niepotrzebnych ładowarek! Średnio obywatel UE produkuje rocznie 16 kg elektrośmieci. Dzięki jednolitej ładowarce uda nam się znacząco ograniczyć ilość odpadów

 – komentuje europosłanka Róży Thun, współautorka rezolucji PE w tej sprawie.

Oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki Komisja zaproponowała także na oddzielną sprzedaż ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego, co wpłynie korzystnie na ceny, a także przyczyni się do oszczędności surowców i ograniczenia elektrośmieci.  

Wg danych Komisji Europejskiej, europejscy konsumenci kupili w 2020 roku 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych sprzętów elektronicznych.  Wyprodukowali także 11 tys. ton elektrośmieci. 38% konsumentów doświadczyło sytuacji, w której nie mogło naładować komórki ze względu na brak kompatybilnego złącza. Wg szacunków, konsumenci w UE wydają około 250 mln euro rocznie na niepotrzebne zakupy ładowarek. 

Nowe propozycje przepisów w skrócie:  

  • jednolite złącze USB C jako standard dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier,  
  • zharmonizowany standard szybkiego ładowania,  
  • oddzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży sprzętu elektronicznego, co pozwoli na ograniczenie  liczby niewykorzystywanych ładowarek i elektrośmieci, 
  • dokładniejsza informacja dla konsumentów – producenci będą zmuszeni to podawania przejrzystej informacji nt. parametrów ładowania (m.in. napięcie, prędkość), co pozwoli konsumentom na jasne określenie czy dotychczasowa ładowarka spełnia wymogi nowego sprzętu elektronicznego.