Drożyzna w Polsce? Jest coś, za co płacimy mniej niż inni

Komisja Europejska przygotowała raport na temat cen dostępu do Internetu w 27 krajach UE w 2020 roku. Wynika z niego, że w Polsce Internet jest tani, a usługi konwergentne wręcz najtańsze w całej Unii.

Marian Szutiak (msnet)
23
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Drożyzna w Polsce? Jest coś, za co płacimy mniej niż inni

Przygotowując raport Mobile and Fixed Broadband Prices in Europe 2020, Komisja Europejska wzięła pod uwagę dane z cenników wybranych, największych dostawców Internetu stacjonarnego i mobilnego z 27 krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii Islandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej. W przypadku Polski uwzględniono takich operatorów, jak UPC Polska, Netia, Vectra, Multimedia Polska i Orange w przypadku łączy stacjonarnych oraz Orange, P4 i Polkomtel w przypadku łączy mobilnych. Ceny porównano w euro, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej.

Dalsza część tekstu pod wideo

Internet stacjonarny

Ceny dostępu do Internetu stacjonarnego porównano w pięciu kategoriach prędkości: do 12 Mb/s, 12-30 Mb/s, 30-100 Mb/s, 100-200 Mb/s oraz ponad 200 Mb/s. Osobno zostały przeanalizowane ceny samodzielnej usługi internetowej, a także usługi internetowej w połączeniu z telefonią stacjonarną oraz telefonią stacjonarną i telewizją. Okazało się, że najniższe ceny w Polsce mają w poszczególnych kategoriach Vectra oraz Netia. Szczegóły na poniższej grafice.

Drożyzna w Polsce? Jest coś, za co płacimy mniej niż inni

W Polsce nie jest jednak najtaniej. Najniższe ceny w 2020 roku były w takich państwach, jak Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa. Z kolei najdroższe kraje pod względem cen łączy stacjonarnych to Cypr, Belgia, Irlandia i Portugalia.

Usługi konwergentne

Polska wypadła w raporcie KE jeszcze lepiej pod względem cen usług konwergentnych. Te okazały się najtańsze właśnie w Polsce oraz w Rumunii. Z kolei najdroższe kraje to Cypr, Belgia i Portugalia.

Drożyzna w Polsce? Jest coś, za co płacimy mniej niż inni

Internet mobilny

W przypadku mobilnego dostępu do Internetu ceny analizowano również w kilku kategoriach, różniących się tym razem przede wszystkim ilością danych (0,5 GB, 1 GB, 2 GB, 5 GB i 20 GB), samodzielnie i w połączeniu z rozmowami telefonicznymi. Najniższe ceny w Polsce okazały się znacznie niższe od średniej Unii Europejskiej.

Drożyzna w Polsce? Jest coś, za co płacimy mniej niż inni

Krajami z najtańszym Internetem mobilnym okazały się Polska, Rumunia, Estonia i Hiszpania. Z kolei najdroższe kraje to Cypr, Czechy, Malta i Litwa.