Intel w tarapatach? Rząd zmniejsza dofinansowania

Amerykański gigant na rynku produkcji półprzewodników, szerzej znany ze swoich procesorów i kart graficznych, musi się pogodzić z mniejszymi dotacjami i pożyczkami.

Przemysław Banasiak (Yokai)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel w tarapatach? Rząd zmniejsza dofinansowania

Rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się zmniejszyć proponowaną dotację federalną dla Intela z 8,5 miliarda dolarów do mniej niż 8 miliardów dolarów. Decyzja ta wynika częściowo z kontraktu o wartości 3,5 miliarda dolarów, który Niebiescy zabezpieczyli na produkcję chipów dla Pentagonu. Mimo redukcji, Intel nadal otrzyma więcej środków od rządu niż jakikolwiek inny producent w ramach ustawy CHIPS i Science Act.

Dalsza część tekstu pod wideo

Intel pozostaje kluczową firmą dla USA

Wcześniej administracja Bidena zobowiązała się do przekazania niemal 20 miliardów dolarów w formie dofinansowania i pożyczek dla Intela, aby wspomóc rozszerzenie operacji w USA. Miało to zostać spożytkowane na budowę nowych zakładów produkcyjnych w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio i Oregonie.

Mimo znaczącego wsparcia finansowego, Intel opóźnił swój projekt kampusu w Ohio. Pierwotnie planowany do ukończenia w 2025 roku, aktualnie datowany jest na koniec dekady. Powodem są niepewności związane z popytem na chipy produkowane w Stanach Zjednoczonych.

Aby zaradzić tej sytuacji, sekretarz handlu Gina Raimondo nawiązała współpracę z gigantami technologicznymi, takimi jak Apple, Google i Microsoft, zachęcając ich do zakupu chipów produkowanych w USA. Microsoft już posiada umowę z Intel Foundry, podczas gdy Apple od lat niemal wyłącznie korzysta z usług TSMC.

Pomimo wyzwań, Intel pozostaje kluczowym elementem w dążeniach rządu USA do modernizacji i rozszerzenia krajowego przemysłu półprzewodników. Jako jedyna amerykańska firma produkująca chipy w najbardziej zaawansowanych litografiach, Niebiescy są naturalnym partnerem dla zamówień rządowych.

Najnowsza technologia firmy, znana jako Intel 18A, ma wejść do masowej produkcji w 2025 roku i przewiduje się, że będzie najbardziej zaawansowanym procesem produkcji półprzewodników w USA przez dłuższy czas. Szczególnie, że TSMC nie może eksportować swoich najnowszych procesów za granicę.