5G towarzyszy nam już kilka lat, ale wciąż wzbudza kontrowersje dotyczące wpływu tej technologii na zdrowie człowieka. Teraz na ten temat wypowiedziała się francuska Agencja ds. zdrowia i bezpieczeństwa sanitarnego.
Anteny 5G nie stanowią żadnego znaczącego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ wykorzystują częstotliwości bardzo zbliżone do poprzednich generacji łączności komórkowej. Tak stwierdziła, a w zasadzie powtórzyła, francuska Agencja ds. zdrowia i bezpieczeństwa sanitarnego (Anses, l'Agence nationale de sécurité sanitaire). W najnowszym raporcie tej instytucji stwierdzono, że nowy, negatywny wpływ anten 5G na zdrowie jest nieprawdopodobny, biorąc pod uwagę obecną wiedzę na ten temat.
Zobacz: Francja: 5G w paśmie 3,5 GHz nie szkodzi zdrowiu, można budować
Zobacz: 5G nie szkodzi - naukowcy obalają mity pseudonaukowców [wideo]
Wstępny raport na ten temat został opublikowany w kwietniu 2021 roku (patrz link powyżej). Rozpoczęło to kilka tygodni "konsultacji społecznych" w tej sprawie, a sama agencja obiecywała, ze doda do swojego raportu wszelkie niezbędne uwagi. Zebrano ponad 200 uwag, a także wyniki badania przeprowadzonego przez Narodową agencję ds. częstotliwości (ANFR, Agence nationale des fréquences) na temat skutków ekspozycji w pobliżu anten 5G.
Ogólne poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne będą porównywalne lub nieco wyższe niż w przypadku istniejących technologii. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby to wdrożenie spowodowało nowe zagrożenia dla zdrowia.
– możemy przeczytać w najnowszej wersji raportu
Anses zaleca przeprowadzenie większej liczby badań, szczególnie w zakresie "rozsądnych zastosowań" 5G oraz ryzyka narażenia dzieci lub korzystania z zestawów słuchawkowych.
Wiele osób boi się sieci 5G,a zwolennicy teorii spiskowych wręcz łączą tę technologię z trwającą aktualnie epidemią COVID-19. Jeszcze inni twierdzą, że 5G powoduje problemy zdrowotne, a nawet... umożliwia wpływanie na nasze umysły. Spowodowało to między innymi podpalenie anten 5G, również w Polsce.
Technologia 5G jest wdrażana we Francji w pasmie o częstotliwości 3,5 GHz. Usługi w jej ramach dostępne są za pośrednictwem czterech głównych operatorów komórkowych: Bouygues Telecom, Free Mobile, Orange i SFR. Francuski rząd chce, żeby zasięg 5G do końca 2022 roku był dostępny w 3000 lokalizacji w tym państwie.
Zobacz: Jak szybkie jest 5G w miastach z memów? RFBenchmark podaje wyniki
Zobacz: Miliard subskrypcji 5G jeszcze w 2022 roku
Źródło zdjęć: Shutterstock
Źródło tekstu: connexionfrance.com