DAJ CYNK

Windows 11 - sprawdź czy Twój komputer spełnia wymagania systemu

Dodane przez: Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kategoria: Windows

Interakcje: 34362

Windows 11 - sprawdź czy Twój komputer spełnia wymagania systemu

Jesteśmy już po pierwszej, oficjalnej prezentacji Windowsa 11. Microsoft obiecał sporo, ale okazuje się, że nie każdy będzie w stanie z tych nowości skorzystać. System ma wyższe wymagania niż poprzednik. Jakie konkretnie?

Windows 11 został oficjalnie zaprezentowany. Nowości jest dużo, spośród których na pierwszy plan wysuwa się obsługa aplikacji z Androida czy też nowe funkcje dla graczy, włącznie z Auto HDR. Microsoft, co było do przewidzenia, ujawnił, że aktualizacja do nowych okienek będzie darmowa dla posiadaczy Windowsa 10. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie w stanie zainstalować nowy system operacyjny. Ten będzie miał większe wymagania niż poprzednik.

Windows 11 - wymagania systemowe

Oficjalne wymagania sprzętowe dla Windowsa 11 prezentują się następująco:

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Miejsce na dysku: 64 GB lub więcej
  • Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu (Secure Boot)
  • Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0
  • Wyświetlacz: Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru
  • Połączenie z Internetem i konta Microsoft:  Do ukończenia konfiguracji urządzenia z systemem Windows 11 Home przy pierwszym użyciu wymagane są połączenie z Internetem oraz konto Microsoft.

Wydawałoby się, że to niewiele, ale w praktyce część komputerów, które nie miały problemów z obsługą Windowsa 10, nie poradzi sobie z "jedenastką". Z powodu konieczności obsługi DirectX 12 i WDDM 2.0 z listy wypadają starsze laptopy ze zintegrowanymi GPU. Nie sposób też nie zauważyć, że Microsoft w ogóle nie wspomina o wersji 32-bitowej. No i wreszcie Windows 11 potrzebuje aż dwa razy więcej miejsca na dysku niż Windows 10. Wszyscy posiadacze dysków SSD o pojemności 64 GB mają problem.

Windows 11 - jak sprawdzić, czy komputer go obsłuży?

Jest jednak prosty sposób, aby sprawdzić, czy Wasz komputer poradzi sobie z Windowsem 11. Microsoft przygotował niewielką aplikację, którą wystarczy pobrać z oficjalnej strony amerykańskiej firmy i zainstalować. Uprzedzam jednak, że może Was spotkać niemiła niespodzianka. Mój desktop z Ryzenem 5 3600XT, 16 GB pamięci RAM i RTX-em 3070 podobno nie spełnia wymagań Windowsa 11. To między innymi dlatego, że konieczne jest włączenie Secure Boot w BIOS. Nie każdy komputer ma też moduł TPM 2.0, co może być sporym problemem dla niektórych osób.

Windows 11 - program do sprawdzania wymagań

Zobacz: Windows 11 sprawi, że z tabletów wreszcie będzie się dało korzystać
Zobacz: Windows 11 zaskakuje wydajnością. Jest szybszy niż Windows 10

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Microsoft

Źródło tekstu: Microsoft

Przewiń w dół do następnego wpisu