DAJ CYNK

Microsoft Edge z kluczową zmianą. Oszczędzi pamięć i procesor

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Windows

Microsoft Edge z kluczową zmianą. Oszczędzi pamięć i procesor

Microsoft Edge otrzymał ważną aktualizację, która powinna ucieszyć wszystkich jej użytkowników. Dzięki niej przeglądarka będzie zużywać mniej zasobów komputera, czyli pamięci RAM i procesora.

Już dawno minęły czasy Internet Explorera, który nie nadążał za aktualnymi trendami i był przeglądarką po prostu gorszą od konkurencji. Dzisiaj Microsoft ma Edge i to w wersji opartej na Chromium, z którego sam korzystam. To przeglądarka bardzo dobra i na pewno lepsza od Chrome'a, którego używałem przez wiele ostatnich lat.

Czemu o tym piszę? Bo Microsoft Edge właśnie otrzymał ważną nowość, która do końca nowością nie jest, ale i tak dodatkowo przemawia za przeglądarką firmy z Redmond.

Microsoft Edge zużyje mniej zasobów

Microsoft poinformował o wprowadzeniu ważnej nowości do przeglądarki Edge. Chodzi o usypianie nieużywanych zakładek, co pozwala zaoszczędzić pamięć RAM oraz zmniejszyć zużycie procesora.

Usypianie zakładek w Edge nie jest całkowitą nowością. Po raz pierwszy taka opcja pojawiła się we wrześniu 2020 roku jako funkcja eksperymentalna. Cztery miesiące później zadebiutowała w beta wersji przeglądarki. Teraz została zaktualizowana, dzięki czemu ma być jeszcze lepsza.

Od Microsoft Edge w wersji 100 zaktualizowaliśmy uśpione karty, aby zakładki, które współdzielą przeglądanie z inną zakładką, również mogły być uśpione. Dzięki tej zmianie średnio o 8% więcej kart będzie spać, oszczędzając jeszcze więcej zasobów! Każda śpiąca karta oszczędza średnio 85% pamięci i 99% procesora dla Microsoft Edge.

- czytamy na blogu Microsoftu.

Domyślnie zakładki będą usypiane po 2 godzinach nieaktywności, ale można to zmienić w ustawieniach przeglądarki. Dodatkowo na specjalną listę można dodać strony, które nigdy nie mają być usypiane. Taka opcja również znajduje się w ustawieniach Microsoft Edge. Aby wybudzić daną zakładkę, wystarczy w nią po prostu kliknąć.

Na podstawie testów na około 13 tys. urządzeń Microsoft szacuje, że usypianie zakładek powoduje średnio o 32% mniejsze zużycie pamięci RAM oraz o 37% mniejsze zużycie procesora.

Zobacz: Kto chciał, ten zainstalował Windows 11. Nie ma więcej chętnych?
Zobacz: Idzie lepsze. Microsoft o 40% zredukuje obciążenie procesora w grach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock.com

Źródło tekstu: BleepingComputer