Naukowcy od dekad głowią się nad tym, skąd na Ziemi w ogóle wzięła się woda. Obserwacje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wskazują na jedno z możliwych rozwiązań.
Nie da się zaprzeczyć, że nasza planeta znajduje się w idealnym miejscu dla występowania wody w stanie ciekłym, lecz samo umiejscowienie nie jest jeszcze gwarantem jej występowania. Naukowcy już od dziesięcioleci próbują rozwiązać tę zagadkę i jedną z często przedstawianych odpowiedzi jest to, że woda pojawiła się na Ziemi ze względu na kontakt z lodowymi kometami. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazuje, że może być w tym sporo prawdy.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest zaopatrzony w wiele instrumentów optycznych, które pozwalają spojrzeć na kosmos z różnych perspektyw. Jednym z nich jest właśnie spektrograf NIRSpec, będący w stanie odbierać i rozróżniać poszczególne pasma światła.
Okazuje się, że wokół jednej z komet pasa planetoid wykryto gaz, a analiza widma wskazuje na to, że jest to para wodna. Chodzi tu konkretnie o obiekt 238P/Read, znajdujący się w głównym pasie asteroid między Jowiszem a Marsem. Jest to zatem dowód na to, że woda byłaby w stanie przetrwać w postaci lodu w rejonie pasa, więc mogła rzeczywiście zostać dostarczona na Ziemię w wyniku tzw. Wielkiego Bombardowania.
Jednak wcześniej wskazywano na to, że asteroidy, które trafiały w Ziemię podczas okresu wczesnego Układu Słonecznego pochodziły z odległego obłoku Oorta. To jednak nie wszystko, gdyż zwykle komety składają się w około 10% z dwutlenku węgla. Wcześniej wspomniana kometa Read jest w tym przypadku anomalią, gdyż nie posiada tego związku wcale.
Zobacz: Nowy król księżyców. Ma ich aż 145
Zobacz: Sonda JUICE i problemy z anteną. Znamy finał historii
Źródło zdjęć: NASA, ESA, CSA, and J. Olmsted (STScI) / NASA, ESA, CSA, M. Kelley (University of Maryland). Image processing: H. Hsieh (Planetary Science Institute), A. Pagan (STScI)
Źródło tekstu: NASA, Nature
Ruskich troli tez to dotyczy.
Wszyscy kierowcy przewozów na aplikację jeżdżą z telefonami w dłoniach. Robią to przy stojących obok ...
fejk
Ten artykuł to mokre sny marketingowców Plusa. Internet od tego operatora nie był szybki w przeważa ...
Uff, jak dobrze, że atak dotyczy tylko mieszkających w Polsce Polaków. Upadlińcy mogą czuć się bezpi ...