Zapisz się na szczepienie w aplikacji – debiutuje mojeIKP
Debiutuje aplikacja mobilna mojeIKP. Od teraz użytkownicy smartfonów będą mogli w łatwiejszy sposób sprawdzić swoje e-skierowania i umówić się na szczepienie przeciwko koronawirusowi, a także przejrzeć i zrealizować e-recepty. Na początek o zaletach aplikacji przekonają się użytkownicy iOS.

W AppStore debiutuje aplikacja mojeIKP (moje Internetowe Konto Pacjenta). Zapowiedział ją na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od dziś w sklepie App Store dostępna jest aplikacja mobilna mojeIKP. Za chwilę w Google Play. Na razie erecepty i eskierowania. Zaloguj się do zdrowia
– podał szef resortu zdrowia.



Od dziś w sklepie App Store dostępna jest aplikacja mobilna mojeIKP. Za chwilę w Google Play. Na razie erecepty i eskierowania. Zaloguj się do zdrowia!@CentrumeZdrowia @NFZ_Centrala @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/mQiL9Rk4f9
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) May 10, 2021
Z tej wypowiedzi wynika, że użytkownicy telefonów z Androidem też doczekają się aplikacji mojeIKP, chociaż nie jest jasne, kiedy to nastąpi. Poza pierwszymi dwoma modułami - e-skierowaniami i e-receptami – powinny z czasem pojawić się też kolejne funkcje. Na razie jednak aplikacja pozwala skorzystać tylko tych dwóch usług. Co jednak ważne, użytkownik, który ma odpowiednie e-skierowanie, posługując się smartfonem umówi się na szczepienie przeciw COVID-19.
Co jeszcze umożliwi mojeIKP?
Co prawda jest już mObywatel z modułem eRecepta, ale mojeIKP ma dostarczyć więcej. Plany stworzenia takiej aplikacji resort zdrowia zapowiadał już na początku roku. Okazało się bowiem, że w 2020 roku serwis pacjent.gov.pl odwiedzony został przez ponad 17 mln osób (w 2019 – tylko 1,5 mln), z czego aż 8 mln to użytkownicy serwisu Internetowe Konto Pacjenta. Jednocześnie okazało się też, że aż 67 procent użytkowników wchodzi na internetową stronę IKP z urządzeń mobilnych, głównie ze smartfonów, a tylko 33 procent z komputerów. Z tego płynął prosty wniosek – potrzebna jest mobilna aplikacja.
Zapowiedzi udostępnienia aplikacji mojeIKP wiążą się też z dalszą rozbudową przeglądarkowej wersji IKP, gdzie wkrótce mają się pojawić nowe usługi, jak centralna e-rejestracja i e-wizyta. Te i inne funkcje mają być też dostępne z poziomu aplikacji mojeIKP. Korzystając z niej, pacjent otrzyma dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów i placówek. Będzie także mógł zapisać się na leczenie, zarządzać terminami, sprawdzać historię swoich wizyt itd. Docelowo wszystkie te opcje znajdą się w aplikacji mobilnej.