Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?

Zgodnie z zapowiedziami rządowa aplikacja mObywatel przeszła kilka zmian w wyglądzie i działaniu. Pojawiła się już w nowej wersji w sklepach Google Play i App Store można ja pobrać na swoje smartfony.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Jak przekonują twórcy, aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już niemal 2,4 miliona osób. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. I właśnie w tych sklepach pojawiła się najnowsza wersja aplikacji. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Czym nowy mObywatel się różni od poprzedniej wersji?

Twórcy aplikacji odeszli od nazwy modułu mTożsamość. Większość użytkowników i tak używała nazwy mObywatel – niezależnie od usługi, z której korzystali. 

Wprowadzony został także nowy wzór dokumentu mObywatel. Autorzy aplikacji postawili w nim na prywatność. Na elektronicznym blankiecie znajdują się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane są umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu. Ułatwia to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.

Rozszerzony został także zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe czy imiona rodziców. I te dane zostały dodane, co pozwala korzystać z aplikacji przy szerszym zakresie usług.

Mieszkańcy Krakowa skorzystają z jeszcze jednej funkcji – możliwość dodawania do mObywatela Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu – z nazwą mObywatel. W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji.