DAJ CYNK

Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?

Zgodnie z zapowiedziami rządowa aplikacja mObywatel przeszła kilka zmian w wyglądzie i działaniu. Pojawiła się już w nowej wersji w sklepach Google Play i App Store można ja pobrać na swoje smartfony.

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Jak przekonują twórcy, aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już niemal 2,4 miliona osób. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. I właśnie w tych sklepach pojawiła się najnowsza wersja aplikacji. 

Zobacz: mPrawo Jazdy już oficjalnie. Plastikowy dokument możemy zostawić w domu

Czym nowy mObywatel się różni od poprzedniej wersji?

Twórcy aplikacji odeszli od nazwy modułu mTożsamość. Większość użytkowników i tak używała nazwy mObywatel – niezależnie od usługi, z której korzystali. 

Wprowadzony został także nowy wzór dokumentu mObywatel. Autorzy aplikacji postawili w nim na prywatność. Na elektronicznym blankiecie znajdują się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane są umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu. Ułatwia to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.

Zobacz: Profil zaufany założyło już 7 milionów Polaków. To będzie rekordowy rok

Rozszerzony został także zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe czy imiona rodziców. I te dane zostały dodane, co pozwala korzystać z aplikacji przy szerszym zakresie usług.

Mieszkańcy Krakowa skorzystają z jeszcze jednej funkcji – możliwość dodawania do mObywatela Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu – z nazwą mObywatel. W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji.

Zobacz: Milion kierowców z mPrawem Jazdy. Aplikację mObywatel czekają zmiany
Zobacz: Szczepienie przeciwko COVID-19: zaświadczenie będzie w aplikacji mObywatel

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu