DAJ CYNK

mPrawo Jazdy już oficjalnie. Plastikowy dokument możemy zostawić w domu

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7334

Od soboty, 5 grudnia 2020 roku, nie otrzymamy już mandatu za brak plastikowego prawa jazdy przy sobie. Dodatkowo w aplikacji mObywatel każdy może mieć swoje mPrawo Jazdy.

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców.

– powiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Zobacz: mObywatel w nowej odsłonie: odświeżony wygląd, zmiany w module mPojazd i inne
Zobacz: Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców, a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury. To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Dzięki temu w miniony weekend przepisy te mogły wejść w życie.

Jak to wpłynie na kontrole drogowe? Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), gdzie znajdują się dokładnie te same dane, co na plastikowym dokumencie. A samo prawo jazdy każdy może mieć w swoim telefonie, a dokładniej w aplikacji mObywatel. Wraz z mPrawem Jazdy kierowcy otrzymali też licznik swoich punktów karnych.

Pobierz i korzystaj

Jeśli chcecie korzystać z mPrawa Jazdy, po pobraniu i uruchomieniu aplikacji mObywatel należy aktywować w niej mTożsamość. W tym celu, będąc w aplikacji w oknie głównym, trzeba kliknąć „+” i wybrać mTożsamość, a następnie postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Następny krok to dodanie mPrawa Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Zobacz: Co Polacy myślą o technologiach? Raport Uniwersytetu Łódzkiego i Orange Polska
Zobacz: Uważaj na dropshipping, czyli przekręt podczas zakupów w internecie. UOKiK przestrzega

Ankieta
43%
11%
46%

Wszystkich głosujących: 313

Źródło ankiety: mPrawo Jazdy już oficjalnie. Plastikowy dokument możemy zostawić w domu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gov.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu