DAJ CYNK

mObywatel w nowej odsłonie: odświeżony wygląd, zmiany w module mPojazd i inne

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 5503

mObywatel w nowej odsłonie: odświeżony wygląd, zmiany w module mPojazd

Odświeżony wygląd, personalizacja pulpitu i nowe dane. Tak w skrócie można opisać, dostępną od dziś, nową wersję rządowej aplikacji mObywatel. Kolejna, wyczekiwana zmiana pojawi się już 5 grudnia – będzie nią nowa funkcja mPrawo Jazdy. Na tym jednak nie koniec zapowiedzi, nowości będzie jeszcze więcej.

Z aplikacji mObywatel korzysta już dokładnie 1 651 341 użytkowników. Dziś dla nich, a także dla nowych użytkowników, udostępniona została aktualizacja, wnosząca kilka ciekawych i przydatnych zmian.

Zobacz: Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych

Użytkownicy zobaczą przede wszystkim nowy pulpit aplikacji – lżejszy i wygodniejszy w użyciu, z możliwością personalizacji. Odświeżone ikony można powiększać i pomniejszać, można także ustawiać ich kolejność. Nie będzie więc problemu z doborem tych dokumentów i usług, z których korzysta się najczęściej. Ikony mogą być wyświetlane w formie siatki – czyli tradycyjnie oraz w formie listy – podobnie jak w poprzedniej wersji aplikacji.

Nowa wersja modułu mPojazd

Kolejną istotną i równie ważną zmianą jest wprowadzenie nowej wersji mPojazdu. Po pierwsze – logowanie do mPojazdu w nowej wersji odbywa się na podstawie mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym. Całą procedurę ułatwi właśnie mTożsamość.

Zobacz: mObywatel – prawie milion, Profil Zaufany – blisko 4,6 mln. Podsumowanie na koniec roku

Po drugie – w mPojeździe dostępne są nowe, istotne dane. To m.in.: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający.

Po trzecie – na smartfonach z Androidem ruszyły testy nowych powiadomień z mPojazdu. Tu twórcy aplikacji liczą na uwagi i pomysły użytkowników. Jeśli model powiadomień się przyjmie, to wprowadzony zostanie również do innych dokumentów oraz dla użytkowników smartfonów z iOS-em.

Zobacz: mPrawo Jazdy już za trzy tygodnie. Aplikacja mObywatel otrzymuje nowe funkcje

Kolejne zmiany mObywatela już wkrótce

Zmiany w aplikacji dotyczyć będą również mTożsamości. Z tych widocznych to nowy kolor belki nad zdjęciem i danymi właściciela mTożsamości. Z czerwonej zmieniła się na białą. Twórcy aplikacji zapowiadają, że dokument w zupełnie nowej formie trafi do użytkowników w pierwszym półroczu 2021 r.

Zobacz: mTożsamość honorowana we wszystkich pociągach w Polsce

Kolejna aktualizacja mObywatela nastąpi już 5 grudnia. To wtedy w aplikacji pojawią się mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych. Na przełomie roku do aplikacji powinna również trafić mKDR, czyli mobilna Karta Dużej Rodziny. Nad jej uruchomieniem trwają prace z udziałem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ostatnie szlify otrzymuje też Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli pierwszy bilet okresowy, który trafi do mObywatela. W dalszych planach jest również uruchomienie pierwszej legitymacji zawodowej – na początek ma to być jeden z zawodów medycznych. Szykowane są też nowe, związane z aplikacją, udogodnienia dla krwiodawców

Zobacz: Od 5 grudnia prawo jazdy w aplikacji. Nie trzeba będzie wozić dokumentów
Zobacz: Prawo jazdy w telefonie przyjęte przez Sejm, wkrótce dostępne dla każdego. Jest też licznik punktów karnych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu