DAJ CYNK

mPrawo Jazdy już za trzy tygodnie. Aplikacja mObywatel otrzymuje nowe funkcje

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 18087

mPrawo Jazdy już za dwa tygodnie. Aplikacja mObywatel otrzymuje nowe funkcje

Resort cyfryzacji szykuje się do startu zapowiadanej od wielu miesięcy usługi – prawa jazdy w telefonie, które pozwoli poruszać się  pojazdami bez dokumentu w tradycyjnej formie. Potrzebna będzie aplikacja mObywatel, która stale jest rozbudowywana. W nowym roku pojawi się w niej mKDR. Cóż to takiego?

Od 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Wtedy też w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Osoby, które nie korzystają jeszcze z mObywatela, zachęcane są przez rząd, by aplikację pobrać już teraz. 

Głównym modułem aplikacji, który warto aktywować, jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, a w aplikacji znajdują się wszystkie informacje, które znajdują się w dowodzie, nawet zdjęcie.

Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia

Drugi powód, by już teraz skorzystać z mObywatela, to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

- Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

przekonuje sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli  komunikat z przypomnieniem.

Zobacz: Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych
Zobacz: Prawo jazdy w telefonie przyjęte przez Sejm, wkrótce dostępne dla każdego. Jest też licznik punktów karnych

mObywatel jest cały czas rozbudowywany

Resort cyfryzacji przekonuje, że nieustannie rozbudowuje aplikację. W ostatnich czasie dodane zostały takie funkcje:

  • Uproszczone uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych – teraz, by złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość), wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym, logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy.
  • Tożsamość można potwierdzać, korzystając nie tylko z profilu zaufanego, ale także z jednego z ponad 200 banków – ich liczba stale rosła w ostatnim czasie.
  • Wprowadzona została możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy 3D (w telefonach z systemem Android, na telefonach z system iOS – ta funkcja była już wcześniej dostępna). 
  • Na prośbę studentów w mLegitymacji ułatwiony został dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru. Wcześniej, by go wyświetlić, trzeba było wejść w menu i wybrać odpowiednią funkcję – teraz wystarczy kliknąć ikonę pod mLegitymacją. Nowa funkcja jest dostępna zarówno w urządzeniach z system Android, jak i iOS.

To nie jedyne usprawnienia w aplikacji Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – w mObywatelu dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.

Zobacz: Od 5 grudnia prawo jazdy w aplikacji. Nie trzeba będzie wozić dokumentów
Zobacz: Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Ruszyły konsultacje Ministerstwa Cyfryzacji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: KPRM, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu