Paszport covidowy już jest w aplikacji mObywatel
Zgodnie z zapowiedziami tak zwany paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, pojawił się już w aplikacji mObywatel. Cyfrowy dokument umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Paszport covidowy w formie cyfrowej dotąd dostępny był wyłącznie w Internetowym Koncie Pacjenta. Od początku czerwca można stamtąd pobrać PDF przystosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Rząd zapowiadał, że zapewni jeszcze wygodniejszą formę dostępu do UCC. Tak się też stało i od dziś można wyświetlić certyfikat w aplikacji mObywatel, a także w aplikacji Ministerstwa Zdrowia – mojeIKP.



UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Paszport dostępny jest dla:
- osób w pełni zaszczepionych – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- osób, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Zobacz: Paszport covidowy: kiedy tak naprawdę zacznie działać i jak będzie można z niego skorzystać?
Jak korzystać z paszportu covidowego w aplikacji mObywatel?
Dostępny w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą, nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność
– wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów..
W Certyfikacie użytkownik znajdzie swoje zdjęcie z dowodu osobistego, co ma ułatwi kontrolę, oraz duży, wyraźny kod QR, który w razie potrzeby zeskanują uprawnione do tego służby.
Dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu, zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.
Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu.
Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK – Państwowy Instytut Badawczy.
Prawidłowość kodu UCC można zweryfikować w innej aplikacji mobilnej: „UCC – Unijny Certyfikat Covid”.