DAJ CYNK

Paszport covidowy: aplikacja „UCC – Unijny Certyfikat Covid” jest już dostępna dla Androida

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje

Aplikacja „UCC – Unijny Certyfikat Covid” jest już dostępna dla Androida

Użytkownicy Androida mogą już pobrać aplikację „UCC – Unijny Certyfikat Covid”. Dzięki niej można zweryfikować kod, jaki otrzymuje się w tzw. paszporcie covidowym.

Wczoraj w sklepie Apple App Store zadebiutowała aplikacja do odczytu kodów QR stosowanych w Unijnym Certyfikacie Covid. Zgodnie z obietnicą Ministerstwa Zdrowia, narzędzie zawitało do sklepu Google Play i może z niego już korzystać każdy użytkownik telefonu z Androidem.

Zobacz: Paszport covidowy: kiedy tak naprawdę zacznie działać i jak będzie można z niego skorzystać?

Do czego służy aplikacja „UCC – Unijny Certyfikat Covid"?

Dokument potocznie nazywany „paszportem covidowym”, czyli Unijny Certyfikat Covid (UCC), jest wzajemnie uznawanym w Unii Europejskiej poświadczaniem, które zawiera kod QR i unikatowy identyfikator. Dane te ułatwiają weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego, a paszport ma ułatwić przemieszczanie się po UE w czasach epidemii.  Będzie z niego można skorzystać między innymi dzięki aplikacji mObywatel i mojeIKP. Akceptowany będzie także wydruk pliku PDF z kodem QR.

Zobacz: Paszport covidowy: już go możesz pobrać z IKP. Niedługo w aplikacjach na smartfony

Do weryfikacji tych kodów służy właśnie aplikacja „UCC - Unijny Certyfikat Covid”, dawniej znana pod nazwą „Zaszczepieni”. Poradzi sobie z certyfikatami UCC wydanymi w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Aplikacja jest bezpłatna, opracowało ją Ministerstwo Zdrowia, a jej głównym zadaniem jest możliwość sprawdzenia, czy kod QR UCC, przedstawiany przez legitymującą się nim osobę, jest poprawny i ważny. Żeby dokonać weryfikacji, wystarczy zeskanować aparatem kod wyświetlany na ekranie innego urządzenia lub z wydruku.  

Aplikacja prezentuje również podstawowe dane o właścicielu, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikatowy identyfikator certyfikatu. Jeżeli osoba legitymująca się paszportem covidowym nie otrzymała dwóch dawek szczepionki (gdy są wymagane), to w aplikacji zostanie to oznaczone czerwoną ikoną z opisem „certyfikat niepotwierdzony”.

Do czego służy UCC – Unijny Certyfikat Covid?

Osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką przeciw COVID-19 lub uzyskały ujemny wynik testu albo zachorowały na COVID-19 i są ozdrowieńcami, mogą otrzymać Unijny Certyfikat Covid (UCC) w postaci kodu QR, m.in. na swoje Internetowe Konto Pacjenta, czy jako wydruk u lekarza lub pielęgniarki POZ. 

W Polsce Unijny Certyfikat Covid ważny jest rok od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od pozytywnego wyniku testu, a w przypadku negatywnego wyniku testu - 48h.

Zobacz: Paszport covidowy w aplikacji mObywatel. Od wakacji łatwiej będzie podróżować po UE
Zobacz: mObywatel z nową funkcją. Od dziś w aplikacji Karta Dużej Rodziny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sklep Google Play

Źródło tekstu: wł. Google Play

Przewiń w dół do następnego wpisu