DAJ CYNK

Paszport covidowy w aplikacji mObywatel. Od wakacji łatwiej będzie podróżować po UE

Marian Szutiak

Aplikacje

mObywatel paszport covidowy podróże po UE -wakacje 2021

W ubiegłym miesiącu Parlament Europejski wyraził zgodę na wydawanie paszportów covidowych, które ułatwią podróżowanie po Unii Europejskiej. W Polsce trafią one do aplikacji mObywatel i będzie się można nimi posługiwać już od tegorocznych wakacji.

Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że od wakacji 2021 będzie można swobodnie podróżować po Unii Europejskiej z certyfikatem covidowym (tzw. paszportem covidowym) w aplikacji mObywatel. Jeszcze w tym miesiącu mają zostać przeprowadzone testy, czy aplikacja sprawdzi się na wszystkich granicach.

Wprowadzenie paszportu covidowego do aplikacji mObywatel będzie pokłosiem zgody Parlamentu Europejskiego na wprowadzenie tego typu rozwiązania. W czerwcu tego roku wszystkie kraje członkowskie UE mają otrzymać projekt decyzji Komisji Europejskiej ze szczegółami legislacyjnymi, umożliwiającymi funkcjonowanie systemu. W europejskiej inicjatywie biorą udział także państwa spoza UE, takie jak Islandia i Norwegia.

Zobacz: Paszport Covidowy na telefonie. UE podjęła decyzję
Zobacz: Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?

Potrzebne będą także konsultacje, ale mamy nadzieję, że najpóźniej w lipcu będziemy już podróżować z tymi certyfikatami przynajmniej po Unii Europejskiej. Trwają też rozmowy Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące poszerzenia tej inicjatywy.

– powiedziała Justyna Orłowska

Według wstępnych założeń europejskiej inicjatywy, swobodne przekroczenie granicy ma być możliwe po pełnym cyklu szczepienia, czyli po dwóch lub jednej dawce (w zależności od szczepionki). Jak powiedziała Justyna Orłowska, zielone światło ma też dawać pozytywny wynik testu na SARS-Cov-2 - przez pół roku od przeprowadzenia badania (i, oczywiście, po wyzdrowieniu) lub wynik negatywny - w ciągu 24 godzin.

Potwierdzenie szczepienia w aplikacji mObywatel

Osoby, które mają już za sobą pełny cykl szczepień przeciw wirusowi SARS-Cov-2, mogą dodać w aplikacji mObywatel zaświadczenie o szczepieniu, zawierające kod QR.

W ramach unijnego pilotażu, pod koniec maja mają odbyć się testy, które będą weryfikowały, czy pogranicznicy na którejkolwiek granicy w Unii Europejskiej będą w stanie odczytać informacje na ten temat, zawarte w mObywatelu. Aplikacja będzie generowała kod QR, dający "zielone" albo "czerwone" światło na granicy, bez ujawniania danych o stanie zdrowia.

– wyjaśniła Justyna Orłowska

Certyfikat covidowy z kodem QR będzie można również wydrukować na papierze, a takim dokumentem będzie się można posłużyć na granicy. Trwają też prace, by system obejmował także osoby bez numeru PESEL, które zaszczepiły się w Polsce. Skorzystają z tego na przykład pracujący w Polsce obywatele Ukrainy.

Zobacz: Zapisz się na szczepienie w aplikacji – debiutuje mojeIKP
Zobacz: Na Mapach Google znajdziesz teraz punkty szczepień

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu