DAJ CYNK

Helping Hand - przełom w terapii uzależnień

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 1963

Helping Hand - przełom w leczeniu uzależnień

Polski startup Helping Hand wprowadza do Europy platformę będącą przełomem w terapii uzależnień. Wykorzystano w niej zaawansowane mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, co ma pomóc osobom uzależnionym oraz wspierającym ich terapeutom.

Co piąty Polak zmaga się w swoim życiu przynajmniej z jednym z zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że 3 mln naszych rodaków pije alkohol w sposób ryzykowny bądź szkodliwy, 9,5 mln pali nałogowo papierosy, a 1,5 mln doświadczyło depresji. Zwiększa się również liczba uzależnionych od Internetu, zakupów, telefonu, ale również od pracy. Sytuację pogarszają dodatkowo problemy z dostępem do psychoterapii. Czas oczekiwania na wizytę u terapeuty świadczącego usługi w ramach NFZ jest bardzo długi, a na prywatną terapię nie każdy może sobie pozwolić. Powyższym wyzwaniom może sprostać digital therapeutics, szybko rozwijający się trend cyfrowej terapii uzależnień i zaburzeń psychicznych, wywodzący się z mobile health (mHealth). Rozwiązaniami tego typu coraz bardziej interesują się szpitale, placówki zdrowia i ubezpieczyciele.

Zobacz: Co trzeci nastolatek uważa, że jest uzależniony od mediów społecznościowych
Zobacz: Nomofobia - uzależnienie od telefonu

Jak pokazują wyniki raportu Deloitte, digital therapeutics sprzyja projektowaniu rozwiązań, dzięki którym ludzie mogą lepiej zadbać o swoje zdrowie, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku typu wellness. Globalny rynek terapii cyfrowej w 2017 roku został wyceniony na 1,751 mld dolarów i w ciągu najbliższych pięciu lat ma osiągnąć wartość 7,833 mld dolarów z CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) na poziomie 20,5% w okresie prognozy. Odpowiedzią na światowe trendy w rozwoju digital therapeutics jest platforma Helping Hand, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i stanowi unikatowe rozwiązanie na polskim i europejskim rynku – zarówno dla osób borykających się z uzależnieniem, jak i profesjonalistów, którzy pomagają im wyjść z problemu.

– Terapia cyfrowa wzbudza coraz większe zainteresowanie. Korzyści oferowane w trakcie terapii online doceniają nie tylko osoby uzależnione, ale również podmioty świadczące usługi zdrowotne oraz ubezpieczyciele i profesjonaliści pracujący bezpośrednio z pacjentami. Bezpieczna, często anonimowa komunikacja z terapeutą, dostępność 24h i wreszcie znaczne niższe koszty w stosunku do stacjonarnej terapii, to tylko część plusów terapii cyfrowej. Helping Hand to milowy krok w dziedzinie digital therapeutics na rynku polskim i europejskim. Już dziś możemy się pochwalić dużymi sukcesami. W przypadku uzależnienia od alkoholu, od którego zaczęliśmy, mamy 67% skuteczność w predykcji złamania abstynencji. Model ten jest stale udoskonalany tak, aby osiągnął skuteczność na poziomie 86-90%, co pozwoli zaplanować skuteczną interwencję terapeutyczną.

– powiedział Marcin Brysiak, CEO i pomysłodawca Helping Hand by addictions.ai

Prace nad platformą trwały ponad dwa lata. Na początku do dyspozycji użytkowników była prosta aplikacja mobilna, z dostępem do dzienniczka głodu i uczuć – narzędzi rekomendowanych przez profesjonalistów ds. terapii uzależnień. Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz od inwestorów prywatnych, powstał unikalny i zaawansowany ekosystem oparty na sztucznej inteligencji, z całym spektrum różnorodnych funkcji wspierających pracę profesjonalisty i sposób leczenia użytkownika. Jego twórcy mają obecnie ponad 1,2 mln danych, na podstawie których opracowywany jest pierwszy w Europie algorytm predykcji złamania abstynencji. Ekosystem rozwijany jest jako produkt medyczny, a jego zadaniem jest profesjonalne, terapeutyczne wsparcie użytkownika mającego problem z różnego rodzaju uzależnieniami oraz związanymi z nimi problemami psychicznymi.

Helping Hand - plakat

– Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w zakresie poprawy wydajności i jakości naszych systemów opieki zdrowotnej. Helping Hand może sprawić, że osoby dotknięte stygmatyzacją, zwłaszcza młodzi ludzie, będą informować lekarzy o swoim zdrowiu, wykorzystując do tego smartfona lub inne urządzenia mobilne. Dzięki rozwiązaniom digital therapeutics długie kolejki pod gabinetem oraz ogromny stres związany z przyznaniem się do uzależnienia nie muszą już być problemem stojącym na czyjejś drodze do rozpoczęcia terapii.

– powiedział Krzysztof Przewoźniak, Kierownik B+R w Helping Hand powered by addictions.ai

Marketplace z inteligentnym narzędziem predykcyjnym

Helping Hand to nie tylko aplikacja wspierająca osoby uzależnione, ale również marketplace dla terapeutów – gotowy ekosystem integrujący dane pochodzące od pacjentów i profesjonalistów. Terapeuta nie musi tracić czasu na zbieranie wywiadu podczas każdej sesji, ma bowiem dostęp do szeregu danych o użytkowniku. Widzi jego pełną aktywność w aplikacji – wie, kiedy po raz pierwszy zalogował się w systemie, przegląda wypowiedzi, sprawdzając ich wydźwięk, monitoruje resety licznika trzeźwości. To znacznie ułatwia rozpoczęcie terapii. Do dyspozycji otrzymuje również opracowaną przez specjalistów bazę kwestionariuszy, które pozwalają potwierdzać wstępne diagnozy i są przypisywane do konkretnej osoby. Platforma to również nowoczesne źródło przychodów dla terapeutów, których w Polsce ciągle brakuje. Dzięki rejestracji w panelu Superterapeuty profesjonaliści mogą mieć więcej klientów i być bardziej skuteczni dzięki narzędziom wspierającym pracę z użytkownikami.

Zobacz: Noworoczne postanowienia: Jak rzucić palenie? Te aplikacje ci pomogą
Zobacz: Koronawirus zmusił Cię do siedzenia w domu? Sprawdź te promocje na gry!

Ekosystem Helping Hand rozwijany jest jako produkt medyczny, którego zadaniem jest profesjonalne, terapeutyczne wsparcie użytkownika mającego problem z różnego rodzaju uzależnieniami oraz związanymi z nimi problemami psychicznymi. Nad medyczną stroną platformy czuwa Rada Naukowa, której przewodzą prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, Agnieszk Roefler, dr hab. n. med. Joanna Didkowska, prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski oraz prof. dr hab. n. med. Michał Kukla.

– Jestem dumny z tego, co już osiągnęliśmy z zespołem. Wdrożyliśmy unikatową w skali europejskiej platformę, za którą stoi większa idea, nie tylko cele biznesowe. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy, aby Helping Hand miała certyfikat produktu medycznego, a naszą ambicją jest, by pomagać ludziom uzależnionym nie tylko w Polsce czy w Europie, ale na całym świecie.

– podsumował Marcin Brysiak

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Helping Hand

Przewiń w dół do następnego wpisu