Yanosik: ta funkcja nabiera teraz sensu. Zobacz, jak skorzystać

Yanosik zachęca do używania jednej ze swoich najnowszych funkcji – „Autostrady”. Po zaprzestaniu finansowania przez państwo przejazdów po A1 to rozwiązanie może się przydać każdemu kierowcy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
23
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Yanosik: ta funkcja nabiera teraz sensu. Zobacz, jak skorzystać

Od 1 stycznia 2025 roku wrócił obowiązek opłacania przejazdów autostradą A1 dla kierowców samochodów osobowych oraz motocykli. Oznacza to, że przejazd odcinkiem od węzła Rusocin pod Trójmiastem do węzła Nowa Wieś w okolicy Torunia, o długości 152 km, kosztuje już 29,9 zł. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Brak opłat za przejazdy płatnym odcinkiem autostrady AmberOne miał pierwotnie obowiązywać do końca 2023 roku, ale termin został przedłużony do 31 grudnia 2024 roku. Całkowity koszt tej decyzji w 2024 roku wyniósł około 248 milionów złotych, które pokryto z budżetu państwa.

Yanosik ułatwia przejazd autostradą

Za przejazd można zapłacić manualnie w bramkach na autostradzie, ale także automatycznie za pomocą aplikacji. Pozwala na to już kilka apek – w tym Autopay czy niektóre aplikacje bankowe. W listopadzie 2024 r. ta funkcja zadebiutowała także w Yanosiku, a teraz jeszcze bardziej się przydaje.

Yanosik pozwala na łatwe opłacanie przejazdów autostradą A1 oraz A4 z wykorzystaniem systemu videotollingu, identyfikującego numer rejestracyjny podczas przejazdu. Aby skorzystać z opcji opłacania przejazdów płatnymi odcinkami autostrad, wystarczy w aplikacji dodać dane o pojeździe, wybrać kategorię pojazdu i odcinki dróg oraz podpiąć swoją kartę płatniczą.

Podczas podróży płatnymi odcinkami autostrad kierowca musi się tylko skierować do odpowiednio oznakowanej bramki, gdzie kamera odczyta numer rejestracyjny pojazdu. Szlaban uniesie się automatycznie, umożliwiając przejazd, a opłata zostanie pobrana z wcześniej podpiętej karty płatniczej. Cały proces trwa kilkadziesiąt sekund i całkowicie eliminuje ryzyko oczekiwania w korkach przy bramkach płatniczych. 

Co więcej, kierowca nie musi mieć telefonu przy sobie – wystarczy, że usługa jest aktywna, a opłata zostanie rozliczona na podstawie danych wprowadzonych w aplikacji.