DAJ CYNK

T-Mobile kontra górale – będzie druga bitwa o maszt pod Giewontem (aktualizacja)

Marian Szutiak

Wydarzenia

T-Mobile kontra górale – będzie druga bitwa o maszt pod Giewontem

T-Mobile chce zbudować maszt telefonii komórkowej na Krzptówkach w Zakopanem. Rok temu bitwę wygrali miejscowi górale, jednak Magentowi się nie poddają. Ich przeciwnicy również nie zamierzają się poddać.

Historia zaczęła się od tego, że T-Mobile chciał poprawić zasięg swojej sieci komórkowej w Zakopanem. Służyć temu miała nowa wieża telekomunikacyjna, która miała stanąć w dzielnicy Krzeptówki. To nie spodobało się okolicznym mieszkańcom. Górali zablokowali dostęp do działki, na której miała zostać zrealizowana inwestycja Magentowych. Tę T-Mobile wydzierżawił od prywatnego właściciela i wszystko na niej przygotował pod budowę. Teren został wyłożony betonem, a obok czekały złożone przęsła konstrukcji, czekające na ekipę, która je poskręca.

Stacja miała mieć wysokość 27 metrów i stanąć na działce, z której rozpościera się widok na Giewont. Mieszkańcy okolicy zarzucili więc inwestorowi, że chce oszpecić widok na góry. Podnoszono również kwestię wpływu masztu (czy raczej promieniowania elektromagnetycznego z anten) na zdrowie ludzi. Wreszcie, protestujący stwierdzili, ze nikt ich o tym wszystkim nie poinformował.

Nikt nas wcześniej o takim pomyśle nie poinformował. Nikt nie pokazał żadnych danych dotyczących tego masztu, żadnej ekspertyzy dotyczącej szkodliwości masztu. Nie było żadnego zebrania z mieszkańcami.

– mówiła Karolina Gąsienica-Sieczka z Krzeptówek pod koniec czerwca 2023 roku

Górale protestowali i wygrali bitwę

Plany T-Mobile Polska mocno zirytowały górali z Zakopanego, którzy wzięli sprawy w swoje ręce. Działka, na której już wszystko zostało przygotowane pod budowę, była pilnowana dzień w dzień przez trzy tygodnie. Zebrano też ponad 130 podpisów ludzi sprzeciwiających się realizacji magentowej inwestycji.

Po stronie protestujących stanęło również starostwo tatrzańskie. Ci ostatni zwrócili uwagę na to, że T-Mobile chciał postawić maszt na tak zwane zgłoszenie, a planowana przez nich konstrukcja nie miała być budowlą tymczasową, do której takie zgłoszenie można by zastosować. Z kolei władze miasta Zakopane wskazały, że działka, którą wydzierżawił operator, jest objęta Parkiem Kulturowym Kotliny Zakopańskiej i nie może na niej stanąć taki obiekt.

W rezultacie tego wszystkiego, w połowie lipca 2023 roku elementy planowanej konstrukcji zostały wywiezione z Zakopanego. Górale wygrali bitwę.

Zobacz: T-Mobile przegrał z góralami. Masztu nie będzie

T-Mobile kontra górale – kolejny etap

Gazeta Krakowska poinformowała, że sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. T-Mobile Polska się nie poddał i jeszcze w grudniu 2023 roku złożył do starostwa tatrzańskiego wniosek o pozwolenie na budowę masztu telefonii komórkowej, na tej samej działce na zakopańskich Krzeptówkach. Władze powiatu wydały negatywną decyzję, a operator odwołał się do wojewody małopolskiego. Decyzji wojewody podobno wciąż jeszcze nie ma.

Za to mieszkańcy Krzeptówek przyznają, że domyślali się, ze Magentowi łatwo nie odpuszczą. Dlatego zamierzają znowu walczyć, jeśli będzie taka potrzeba:

Jak trzeba będzie, znów będziemy walczyć. Nie godzimy się na takie sąsiedztwo.

A jak to wszystko komentuje T-Mobile Polska? Wysłaliśmy do biura prasowego magentowego operatora pytania w tej sprawie. Zaktualizujemy tę wiadomość, gdy otrzymamy odpowiedź.

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy odpowiedź od T-Mobile w sprawie stacji na Krzeptówkach w Zakopanem. Publikujemy ją w całości poniżej.

Celem naszej marki jest łączenie ludzi poprzez dostarczanie usług najwyższej jakości oraz realizację inwestycji w sposób odpowiedzialny, wsłuchując się w głosy wszystkich zainteresowanych stron. Chcemy, aby każdy miał równy dostęp do sieci, która dzisiaj jest podstawą: zarówno dla mieszkańców Zakopanego, turystów poszukujących lokalnych informacji, jak i osób, które mogą potrzebować nagłej pomocy w górach.

Jednakże, w związku z rosnącą ilością użytkowników, niezakłócony dostęp do sieci wymaga ciągłych inwestycji w rozwój infrastruktury, w tym stacji bazowych. Przy czym realizując te inwestycje, zależy nam również, aby przynosiły one korzyści otoczeniu i były realizowane z myślą o społeczności.

Od zeszłego roku status naszej inwestycji w Zakopanem pozostaje bez zmian. Wciąż analizujemy różne scenariusze i zanim podejmiemy kolejny krok na pewno zaprosimy do rozmowy wszystkich interesariuszy. Jesteśmy otwarci na dialog i chcemy, aby wszyscy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii i potrzeb. Tak, by ostateczne rozwiązanie zrealizowane było z korzyścią dla obu stron.

– przekazało Biuro Prasowe T-Mobile Polska

Zobacz: Play ma pod górkę w Olsztynie. Mieszkańcy boją się lepszego zasięgu
Zobacz: Orange rozbudowuje 5G w paśmie C i powoli goni za T-Mobile

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Gazeta Krakowska