Sieć 5G wykorzystująca polskie technologie ruszy w Krakowie
W Krakowie rusza budowa pierwszej sieci 5G bazującej na polskiej technologii. Już wkrótce sieć nowej generacji będzie wykorzystywana przy projektach związanych z robotyzacją i automatyzacją. Za tym wdrożeniem stoi firma IS-Wireless, polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G.

Firma poinformowała o podpisaniu umowy w tej sprawie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom. Podpisane porozumienie dotyczy budowy sieci kampusowej 5G. Cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center.



Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Inkubator Deutsche Telekom AG wspiera polskie i europejskie startupy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów.
Jak informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk, do wdrożenia dojdzie w najbliższych tygodniach.
Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię. Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0
– zapowiada Sławomir Pietrzyk.
Prezes IS-Wireless przekonuje, że powstająca inicjatywa to także ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce – początek budowy sieci piątej generacji wykorzystującej krajowe rozwiązania.
Sieć 5G zbudowana przez IS-Wireless powstanie w modelu otwartym, tzw. Open RAN. W odróżnieniu od modelu klasycznego Open RAN pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów, zapewnia również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa.
W modelu tym sieć funkcjonuje w oparciu o otwarte standardy i nie jest uzależniona od jednego dostawcy. Nasze rozwiązanie spełnia wszystkie zalecenia bezpieczeństwa tak jak u klasycznych dostawców, a na dodatek musi odpowiadać na zalecenia zdefiniowane przez organizacje takie jak O-RAN Alliance czy ETSI. Ponadto fakt, że jest ono oparte o otwarte standardy, sprawia, że o wiele łatwiej je kontrolować niż w przypadku typowego dla obecnych graczy podejścia „czarnej skrzynki”
– przekonuje prezes IS-Wireless.
Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający krakowski showroom hub4industry.