DAJ CYNK

Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange

Mieszko Zagańczyk

Akcje partnerskie


Dyskusje na temat 5G bardzo często koncentrują się wokół korzyści, jakie dzięki sieci nowej generacji odniosą zwykli użytkownicy smartfonów. To oczywiście najbardziej przemawia do wyobraźni każdego z nas i budzi ciekawość, ale też znacznie zawęża rzeczywiste, ogromne perspektywy wynikające z zastosowania 5G w przemyśle. Lepsza organizacja pracy, redukcja kosztów, większe bezpieczeństwo, a nawet dbałość o ekologię – 5G to nie tylko szybkie pobieranie plików i gry on-line. Przyjrzyjmy się jednemu z mniej zauważalnych zastosowań 5G – do budowy sieci kampusowych.

Bardzo wysokie przepustowości transmisji danych, niskie opóźnienia i ogromna pojemność sieci, a także wysoka niezawodność i bezpieczeństwo – to są główne zalety 5G. Technologia ta, wspierana przez LTE, już dziś może być wykorzystana do budowy sieci kampusowych.

Czym jest sieć kampusowa?

Sieć kampusowa to inaczej sieć obejmująca siedzibę jednego przedsiębiorstwa, scalająca w jeden organizm mniejsze sieci lokalne. Częstym standardem jest w nich łączność WLAN, ale wraz z rozwojem sieci mobilnych, zwłaszcza 5G, nowego znaczenia nabierają kampusowe, prywatne sieci komórkowe.

W najbezpieczniejszym wariancie kampusowa sieć LTE/5G jest niedostępna z zewnątrz dla innych, indywidualnych klientów operatora. Sieci tego rodzaju mają ograniczony zasięg i najczęściej obejmują kilka budynków na terenie zajmowanym przez jedną firmę.

W jakim celu buduje się sieci kampusowe? Rozmawiając na co dzień przez telefon czy korzystając przez smartfon z internetu, nie przejmujemy się zanadto krótkimi przerwami w łączności, spadkiem prędkości, a już niewielu z nas myśli o kwestiach bezpieczeństwa. Jednak firmy działają w zupełnie innym otoczeniu i mają inne priorytety. 

Wydzielone sieci kampusowe 5G służą do obsługi krytycznych procesów biznesowych, pozwalają na wdrażanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości czy obsługi pojazdów autonomicznych. Tego typu rozwiązania coraz częściej stosuje się w zakładach produkcyjnych, w fabrykach, kopalniach czy portach dla lepszej organizacji pracy. 

Sieci kampusowe pozwalają także na przesyłanie materiałów filmowych z kamer wideo i dronów oraz danych pobieranych z czujników monitorujących pracę różnych urządzeń, w tym serwerów w centrach danych, linii produkcyjnych czy magazynów. W takich zastosowaniach wymagana jest niezawodność w komunikacji i wysoki poziom bezpieczeństwa, a poufne dane nie mogą wyjść poza firmę. Niesprawne działanie sieci dla firm oznaczać może poważne straty finansowe, opóźnienia w realizacji planów, a także zagrożenia wycieku krytycznych informacji.
 


Sieć kampusowa wykorzystująca zasoby 5G spełnia wszystkie tego rodzaju oczekiwania biznesowych klientów: gwarantuje stuprocentowe pokrycie na własnym terenie, zapewnienia odpowiednio wysoką przepustowość transmisji danych, niskie opóźnienie i wysoki poziom bezpieczeństwa. Do tego też – niezawodność i natychmiastową dostępność.

Kampusowa sieć prywatna czy współdzielona?

W Orange sieci kampusowe 5G/LTE można zbudować na dwa sposoby. 

Pierwszy to całkowicie prywatna sieć komórkowa, która pozostaje do wyłącznej dyspozycji firmy. Taka sieć pozostanie niedostępna dla innych, nieuprawnionych użytkowników. Jeżeli nawet ktoś, ot zwykły, przypadkowy przechodzień, znajdzie się w zasięgu stacji bazowych, to nie będzie mógł się za ich pomocą zalogować do sieci prywatnej. Tego rodzaju sieć nie jest zintegrowana z siecią operatora lub jej integracja jest tylko częściowa. Jak w ogóle możliwe jest takie odseparowanie usług? Nie ma w tym wielkiej tajemnicy – dostęp do takiej sieci zapewnia dostarczona w tym celu specjalna karta SIM. Takie zamknięte sieci kampusowe mogą powstawać na terenach fabryk, portów, kopalń, magazynów, w wielkim przemyśle i logistyce, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo krytycznych procesów biznesowych. 

Drugi typ sieci kampusowej, jaką można stworzyć w Orange, to dedykowany zasięg sieci komórkowej 5G i LTE. W tym przypadku nie jest wymagana osobna karta SIM, a obydwie sieci – kampusowa i publiczna – są zintegrowane. Z tego rodzaju sieci będzie mógł skorzystać także abonent Orange, który znajdzie się w jej zasięgu, jednak zasoby sieci komórkowej pozostają głównie do dyspozycji klienta biznesowego. W takiej sieci dostępne są wszystkie usługi oferowane przez operatora w sieci publicznej.  

Co do tego ma 5G? Dlaczego nie WLAN?

Firmowe sieci kampusowe nie są nowym rozwiązaniem, a obecnie często stosuje się w nich standard WLAN. To typ sieci, który na ogół spełnia podstawowe wymagania, jednak nie jest gotowy na dalszy rozwój technologii i związany z tym wzrost oczekiwań ze strony firm. Postępująca automatyzacja i cyfryzacja procesów biznesowych, rosnąca liczba podłączonych urządzeń i aplikacji – wszystko to wymaga coraz gęściej rozsadzonych i  coraz mocniejszych punktów dostępowych. W takich warunkach inwestowanie w dalszy rozwój sieci WLAN po prostu się nie opłaca, a do tego standard ten nie gwarantuje niezawodności i bezpieczeństwa. I tu właśnie wchodzą do gry sieci 5G wspierane przez LTE.

Jeden punkt dostępowy w kampusowej sieci 5G może obsłużyć nawet kilkaset połączeń, gdy tymczasem wykorzystanie do podobnych celów WLAN-u zapewni dostęp najwyżej dla kilkudziesięciu urządzeń. W skali większego przedsiębiorstwa na rozległym terenie są to różnice sięgające setek czy nawet tysięcy urządzeń. 

W takich zastosowaniach, gdy sieć jest obciążana dużą liczbą połączonych urządzeń, WLAN szybko objawia swoją słabość. Podobne zjawisko jest bardzo dobrze znane z różnego rodzaju imprez masowych, konferencji, targów, gdzie przeładowane sieci Wi-Fi szybko odmawiają posłuszeństwa. W codziennej działalności biznesowej o krytycznym znaczeniu takie sytuacje są niedopuszczalne i mogą powodować ogromne straty finansowe.

Kolejnym mankamentem sieci budowanych w architekturze WLAN jest to, że ten typ sieci nie zapewnia płynnej obsługi pojazdów autonomicznych poruszających się na terenie przedsiębiorstwa. W ich przypadku przełączenie się między punktami dostępowymi musi być bardzo szybkie i przebiegać bez najmniejszych opóźnień, a tego WLAN nie jest w stanie zagwarantować, w przeciwieństwie do 5G.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange Polska, LACROIX Electronics, Schneider Electric, Ericsson, Pexels

Przewiń w dół do następnego wpisu