Play spełnia warszawski sen. Skorzystają klienci wszystkich sieci

Play kończy budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, która zapewni zasięg sieci komórkowych w najdłuższym tunelu w Polsce. Jest on częścią południowej obwodnicy Warszawy.

Marian Szutiak (msnet)
9
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Play spełnia warszawski sen. Skorzystają klienci wszystkich sieci

Play jest na ostatniej prostej do uruchomienia swojej infrastruktury telekomunikacyjnej w warszawskim tunelu, wewnątrz którego biegnie fragment południowej obwodnicy tego miasta – informuje serwis haloursynow.pl. Zamontowane w tunelu urządzenia mają być wspólne dla wszystkich sieci, dzięki czemu z zasięgu skorzystają nie tylko klienci fioletowego operatora.

Dalsza część tekstu pod wideo

Do zakończenia całej inwestycji niezbędne jest wykonanie kilku prac na powierzchni mających na celu uruchomienie całej instalacji. Jesteśmy na końcowym etapie uzgodnień związanych z pozyskaniem wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń, dotyczących ich realizacji.

– powiedział Michał Ciach z P4, operatora sieci Play

Są szanse, że instalacja zostanie uruchomiona jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Dzięki niej na całej długości tunelu (2355 m) ma być dobry zasięg sieci komórkowych, co przełoży się – zdaniem Michała Ciacha – na większe bezpieczeństwo dla wszystkich jego użytkowników.

Co ciekawe, wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdziła, że sieć komórkowa w tunelu nie będzie potrzebna, a o bezpieczeństwo zadba Centrum Zarządzania Tunelem.

Działanie telefonów, w tym telefonów alarmowych w tunelu, pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo jego użytkowników. Podstawową rolę w tym zakresie pełnić będzie bowiem grupa wykwalifikowanych pracowników CZT monitorujących całodobowo sytuację w tunelu za pomocą zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i kamer.

– informowała kilka miesięcy temu GDDKiA

Wcześniej przez 5 lat operatorzy nie mogli dojść do porozumienia z drogowcami w sprawie budowy komórkowego zasięgu w najdłuższym tunelu w Polsce. Ten problem najwyraźniej został rozwiązany. Dopiero w marcu 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała odpowiednią dokumentację, dotyczącą tego, jak wzmacnianie komórkowego sygnału ma być realizowane w tunelu.

To pozwoliło nam podjąć dalsze rozmowy. GDDKiA wskazała wnioskodawcom warunki, które powinni spełnić w celu zawarcia porozumienia niezbędnego do komercyjnej rozbudowy sieci GSM. Warunki zostały spełnione, Wykonana została dokumentacja projektowa, uzgodniona technologia robót, harmonogram, więc firma P4 mogła realizować roboty w tunelu.

– powiedziała Małgorzata Tarnowska, rzecznik GDDKiA Warszawa