Chcą się dorobić na powodzi. UOKiK mówi „sprawdzam”
W południowo-zachodniej Polsce trwa powódź, która dotknęła tysiące mieszkańców tamtych terenów. Dla niektórych ludzka tragedia to jednak dobra okazja do wzbogacenia się, na przykład poprzez zawyżanie cen za produkty pierwszej potrzeby. Sprawdzi to UOKiK oraz Inspekcja Handlowa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzi działania mające na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom rynkowym na terenach dotkniętych powodzią. Skutki powodzi są odczuwalne przez wiele tysięcy dotkniętych nią osób. Dramat poszkodowanych może rodzić pokusę wykorzystania tej sytuacji, na przykład poprzez wzrost ceny towarów lub usług.
Chęć wzbogacenia się na tragedii osób poszkodowanych przez powódź jest czymś porażającym i niedopuszczalnym. Nie chcemy utrudniać pracy przedsiębiorcom walczącym z powodzią i jej skutkami, będziemy jednak reagowali na wszelkie próby łamania prawa i wykorzystania sytuacji przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie potrzebna na rynku jest przede wszystkim empatia i solidarność, nie można wykorzystywać trudnego położenia powodzian. Będziemy zgodnie z naszymi kompetencjami podejmowali stanowcze działania wszędzie tam, gdzie mogą występować nadużycia, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług.
– powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK



UOKiK monitoruje sytuację na rynku, szczególnie pod kątem ewentualnych zmów cenowych czy nadużywania pozycji dominującej, które mogłyby prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen produktów pierwszej potrzeby czy materiałów budowlanych. Inspekcja Handlowa, działająca pod nadzorem Prezesa UOKiK, będzie dynamicznie reagować na wszelkie sygnały o możliwych nieprawidłowościach. Inspektorzy będą prowadzić kontrole, również bez wcześniejszego informowania przedsiębiorców.
Apel do przedsiębiorców i konsumentów
Prezes UOKiK apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i solidarność z powodzianami, a konsumentów zachęca do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. Za praktyki ograniczające konkurencję, takie jak zmowy cenowe czy nadużywanie pozycji dominującej, grożą surowe kary finansowe, sięgające nawet 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy.
Osoby, które podejrzewają stosowanie nieuczciwych praktyk na terenach dotkniętych powodzią, mogą zgłaszać swoje uwagi do UOKiK lub Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.
Mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego apeluję do przedsiębiorców o uczciwość w działaniu i niewykorzystywanie tej tragedii. Biznes musi okazać solidarność i odpowiedzialność, w szczególności najwięksi uczestnicy rynku.
– dodał szef UOKiK