DAJ CYNK

Inflacja gorsza dla Polaków niż wojna. Nie ma już złudzeń

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Prawo, finanse, statystyki

Inflacja gorsza dla Polaków niż wojna. Nie ma już złudzeń

European Digital Media Observatory (EDMO) udostępniło swój najnowszy raport dotyczący dezinformacji. Okazuje się, że w mediach coraz częściej pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące inflacji.

Dezinformacja jest z nami tak długo, jak człowiek potrafi mówić. Wraz ze słowem pisanym, powstaniem mediów i Internetu, zjawisko to stało się coraz bardziej zauważalne. By przyczynić się do rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji nie trzeba wiele. Wystarczy brak wiedzy, ignorancja, czy nawet dobór niewłaściwych sformułowań przy tworzeniu komunikatu.

Dezinformacja z definicji zawsze jest działaniem celowym, jednak wprowadzanie w błąd nie zawsze jest skutkiem złej woli (wtedy mówimy o mis-informacji). Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet wtedy potrafi być bardzo niebezpieczna. Europejska instytucja postanowiła sprawdzić, co było przedmiotem dezinformacji w poprzednim miesiącu.

Rośnie dezinformacja dotycząca inflacji

European Digital Media Observatory (EDMO) jest instytucją Unii Europejskiej, która monitoruje informacje pojawiające się w mediach Starego Kontynentu. W połowie każdego miesiąca, podmiot udostępnia raport dotyczący dezinformacji w mediach. Okazuje się, że w sierpniu coraz częściej pojawiały się nieprawdziwe informacje dotyczące inflacji.

Organizacja przeanalizowała 1187 fake newsów z ostatniego miesiąca. Okazuje się, że lwia ich część dotyczy zmiany klimatu (aż 19%). Szczególnie w Polsce popularne w ostatnim czasie były mapki pogodowe, które miały negować zmiany klimatyczne. Nadal bardzo popularnym tematem dezinformacji jest wojna na Ukrainie i COVID-19. Teraz do tego zacnego grona dołączyła również inflacja.

Zainteresowanie wojną i pandemią spada, dlatego też w sieci coraz rzadziej można natknąć się na dezinformację związaną z tymi tematami. W marcu aż 60% dezinformacji dotyczyła wojny. Teraz jest to zaledwie 12%. Podobnie wygląda to w przypadku pandemii. Jeszcze rok temu aż 40% wiadomości rozprzestrzeniających nieprawdziwe informacje dotyczyło wirusa i szczepionek. Teraz jest to już 10%. 

Badacze zwracają uwagę na to, że coraz więcej pojawia się teorii spiskowych dotyczących inflacji. Najbardziej popularna jest taka, że inflacja jest kłamstwem i spiskiem rządów Unii Europejskiej, gdyż ceny poza wspólnotą miałyby pozostawać niższe.

Zobacz: Nothing Phone (1) - najciekawszy telefon tego roku (test)
Zobacz: Monitor do pracy czy do gier? AOC ma uniwersalny (test)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: EDMO

Przewiń w dół do następnego wpisu