DAJ CYNK

IDC: Xiaomi i BBK rozszarpują rynek po Huaweiu

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Prawo, finanse, statystyki

IDC: Xiaomi drugim producentem smartfonów na świecie

Światowa sprzedaż smartfonów w II kwartale 2021 roku wzrosła, zbliżając się powoli do poziomu sprzed startu pandemii. Wycofanie się z rynku Huawei doprowadziło do poważnych przetasowań w rankingu największych producentów.

Według nowego raportu firmy analitycznej IDC światowa sprzedaż smartfonów w II kwartale 2021 roku wzrosła o 13,2 procent względem analogicznego okresu w roku poprzednim. W przełożeniu na liczby oznacza to 313,2 miliona dostarczonych urządzeń. Nadal nie wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii - w II kwartale 2019 roku łączna sprzedaż wyniosła 333,2 milionów sztuk - jednak dynamika samego wzrostu jest zauważalnie wyższa, niż pierwotnie zakładali eksperci. Wcześniejsze prognozy IDC zakładały wzrost sprzedaży na poziomie 12,5 procent.

IDC: Sprzedaż smartfonów w Q2 2021

Najbardziej interesującym elementem ostatniego raportu IDC nie jest jednak łączna sprzedaż, a to, co wydarzyło się w rankingu największych producentów. Po wycofaniu się przez LG z produkcji smartfonów i dalszych spadkach Huaweia rozpoczęła się agresywna walka o zwolnione przez nich udziały w rynku. Jak łatwo się domyślić, doprowadziło to do znacznych przetasowań wśród największej piątki.

Xiaomi drugim producentem smartfonów na świecie

Co ciekawe, w najmniejszym stopniu zmieniła się sytuacja lidera, którym cały czas pozostaje Samsung z 18,8 procent udziału w rynku i wzrostem o 9.3 procent w skali roku. Na drugim miejscu mamy natomiast największego zwycięzcę minionych miesięcy: Xiaomi. Chiński producent odnotował imponujący wzrost o 86,6 procent w skali roku, co dało mu 16,9 procent udziałów w rynku i pozwoliło wyprzedzić Apple, które zamyka pierwszą trójkę. Gigant z Cupertino również odnotował wzrost - i to znaczny, bo o 17,8 procent w skali roku - i ostatecznie zapewnił sobie 14,1 procent udziałów w rynku.

BBK rośnie w siłę

Czwarte i piąte miejsce przypadły dwóm producentom należącym do BBK Electronics. Wyżej uplasował się Oppo z 10,5 procent udziałów w rynku, natomiast tuż za nim z 10,1 procent udziałów znalazło się Vivo. To kolejne dwie firmy, którym udało się wygrać na ostatnich przetasowaniach. Obie zanotowały w skali roku imponujący wzrost - odpowiednio o 37 i 33,7 procent w skali roku.

IDC: Sprzedaż smartfonów w Q2 2021

Warto zauważyć, że pozycja pierwszej piątki ogólnie uległa znacznemu wzmocnieniu. Pozostali producenci dostarczyli łącznie 92,4 milionów urządzeń, co przekłada się na 29,5 procent udziałów w rynku. To o 15,2 procent mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: IDC, własne

Źródło tekstu: IDC

Przewiń w dół do następnego wpisu