Fiskus nie musi już polować na Polaków. Sami na siebie donosimy
Do Urzędu Skarbowego jest wysyłanych dziesiątki donosów dziennie. A wszystko to w obawie, że "czujne oko" fiskusa nie zawsze wyłapie nieprawidłowości. Wiadomo, kiedy i o jakich nadużyciach informuje się najczęściej.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) umożliwia każdemu obywatelowi zgłoszenie przypadków nadużyć na kilka sposobów. Wszelkie podejrzenia o nieprawidłowości można zgłosić telefonicznie, za pomocą elektronicznego formularza, mailowo lub tradycyjną drogą pocztową. Numer 800060000 działa całodobowo i zna go każdy zainteresowany tematem. Dotyczy on m.in. naruszeń prawa podatkowego.
Każda wiadomość o łamaniu prawa jest dla nas cenna. Skuteczna walka z przestępczością to więcej pieniędzy w krajowym budżecie na drogi, szkoły, szpitale i inne wydatki publiczne. Jeżeli masz informacje, które mogą nam w tym pomóc, nie zostawiaj ich dla siebie, powiadom Krajową Administrację Skarbową.
- zapewnia KAS.



Zgłoszenia do skarbówki
Najczęściej pojawiają się w marcu i kwietniu, co można bezpośrednio wiązać z rozliczeniami podatkowymi. Ale nie jest to sztywna reguła. Jak donosi polsatnews.pl, na Podhalu donosy najczęściej pojawiają się w trakcie ferii oraz długich weekendów.
Co jest zgłaszane najczęściej?
Nadal prym wiodą przypadki takie, jak prowadzenie działalności "na czarno", zatrudnianie osób bez umów, wynajem nieruchomości bez odprowadzania podatku, niewystawianie faktur oraz paragonów.
Donosicielstwo czy obowiązek obywatelski?
I choć ten temat w Polsce, jest z kategorii tych kontrowersyjnych, to KAS jest zdania, że każda próba ograniczenia przestępczości podatkowej skutkuje większymi wpływami do budżetu państwa. W związku z tym każda informacja o ewentualnych nadużyciach jest cenna. KAS apeluje, aby tego typu informacji nie zostawiać tylko dla siebie.