Orange wybuduje sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

Orange wybuduje na Politechnice Śląskiej wewnętrzną, kampusową sieć 5G. Dzięki niej pracownicy uczelni i studenci bedą mogli testować nowoczesne rozwiązania dla przemysłu.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange wybuduje sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

W budynkach Politechniki Śląskiej Orange uruchomi ultraszybką sieć kampusową 5G. Będzie pomagała w tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Już teraz, od początku lutego, studenci, naukowcy, zespoły badawcze, start-upy i firmy mogą korzystać z Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, udostępnionego Politechnice Śląskiej w Gliwicach przez APA Group. W tym showroomie technologicznym mogą przetestować m.in. systemy bezpieczeństwa, zaawansowane modele produkcyjne czy systemy informatyczne, by je udoskonalać. 

Orange dołoży swoją cegiełkę – sieć 5G

W przedsięwzięciu bierze również udział Orange. W zeszłym tygodniu, podczas inauguracji Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, operator podpisał list intencyjny o współpracy i podjął się utworzenia sieci kampusowej 5G dla Politechniki Śląskiej.

Orange wybuduje sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

Jak obiecuje Orange, dzięki możliwościom 5G – wysokiej prędkości transmisji danych i minimalnym opóźnieniom – wdrażane na uczelni rozwiązania będą mogły być testowane niemal w czasie rzeczywistym

Operator opisuje, że jego sieć będzie jak „światłowód w powietrzu”, co sugeruje wykorzystanie pasma 3,6 GHz. Wymagałoby to osobnego, specjalnego pozwolenia od UKE.

Orange wybuduje sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

Sieć kampusowa 5G w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 umożliwi podłączenie setek urządzeń IoT, czujników i sensorów bez kilometrów kabli. Pozwolą one monitorować każdy etap produkcji, wykorzystując sztuczną inteligencję, Big Data i uczenie maszynowe. 

Orange podaje również, że nowoczesna technologia pozwoli sprawdzić, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego elementu. Dostarczy też informacje o zużyciu energii i emisji CO2. Tak szczegółowa analiza, dostępna niemal od ręki, nie była do tej pory możliwa

To już kolejna sieć kampusowa stworzona przez Orange Polska. Wcześniej operator uruchomił je w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, fabryce Nokii w Bydgoszczy i w fabryce Miele w Ksawerowie pod Łodzią.