Google Doodle na cześć ikony telekomunikacji – czerwonej budki telefonicznej

Google Doodle w Wielkiej Brytanii honoruje twórcę jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów brytyjskiego krajobrazu, zwłaszcza dla fanów telekomunikacji. Chodzi oczywiście o czerwoną budkę telefoniczną.

Anna Rymsza (Xyrcon)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Google Doodle na cześć ikony telekomunikacji – czerwonej budki telefonicznej

Google Doodle powstał na 140 urodziny Sir Gilesa Gilberta Scotta. To architekt, który zaprojektował brytyjskie budki telefoniczne. Już od dawna nie trzeba szukać budki, by gdzieś zadzwonić – niemal każdy ma własny telefon w kieszeni. Aktualnie w Wielkiej Brytanii są zamieniane na HotSpoty Wi-Fi bądź punkty informacji turystycznej. Choć nie są już potrzebne, są ważną częścią brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i na pewno nie znikną z miejskich ulic. To też prawdopodobnie najważniejsze, choć wcale nie największe dzieło Sir Gilesa Gilberta Scotta.

Dalsza część tekstu pod wideo

Architekt, który zaprojektował budkę telefoniczną

Sir Giles Gilbert Scott urodził się w Londynie 9 listopada 1880 roku. W jego rodzinie byli już architekci. Wyrósł w odpowiednim środowisku, by już w wieku 21 lat wygrać konkurs na projekt katedry w Liverpoolu. Stworzył i poprawiał wiele kościołów, obiektów użytkowych i przemysłowych, w tym budynek Battersea Power Station nad Tamizą (uwieczniony między innymi na okładce płyty „Animals” Pink Floyd).

A jednak Sir Giles Gilbert Scott będzie na zawsze kojarzył się z budką telefoniczną. Pierwszą wersję zaprojektował w 1924 roku i w tym samym roku został nagrodzony tytułem szlacheckim. W 1935 jeszcze poprawiał projekt i te budki możemy oglądać na ulicach współczesnego Londynu.

By zobaczyć Google Doodle z budką telefoniczną, trzeba wejść na stronę wyszukiwarki z Wielkiej Brytanii, więc osadziłam GIF poniżej.

Google Doodle na cześć ikony telekomunikacji – czerwonej budki telefonicznej

Autorem GIF-a jest brytyjski ilustrator Jing Zhang. Jego celem było pokazanie historii telekomunikacyjnej ikony, od deski kreślarskiej po współczesne zastosowania.