DAJ CYNK

Orange: zostały już ostatnie budki telefoniczne

15.08.2017

Dodane przez: Isand

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7287

Ważne 8

1

Orange prawie zakończył już proces likwidacji budek telefonicznych. Ostatnie zostały jeszcze na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubeslkiego, ale i one zostaną zlikwidowane do końca września.



Orange prawie zakończył już proces likwidacji budek telefonicznych. Ostatnie zostały jeszcze na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubelskiego, ale i one zostaną zlikwidowane do końca września.

Pierwsze budki telefoniczne powstały w Polsce w latach 60. XX wieku, w latach 80. powstały pierwsze budki na żetony, natomiast w następnym dziesięcioleciu pojawiły się karty magnetyczne. Od początku obecnego wieku funkcjonują budki na karty elektroniczne. Najwięcej budek znajdowało się na terenie naszego kraju w roku 2000 - było ich ponad 95000. Jeszcze dwa lata temu było ich 4200, teraz pozostało ich tylko kilka - w województwach: wielkopolskim oraz lubelskim.

Pozostanie jednak 12 automatów w Opolu. Zostały one przerobione na punkty dostępowe Wi-Fi a Orange zobowiązało się utrzymywać je przynajmniej do maja 2018.

Zobacz: Orange likwiduje budki telefoniczne

Źródło tekstu: Orange, wł

Tagi: orange
Komentarze
Zaloguj się
35. wlo
0

2017-08-31 15:40:17

No - bo każdy będzie na taki wypadek kartę telefoniczną nosił... Weź się ogarnij trochę zanim walniesz głupotę ;-)

Odpowiedz

34. ~EU07
0

2017-08-31 15:36:14

Na dworcu, w rynku, głównej poczcie takie budki wg mnie powinny być wciąż dostępne. Dla starszych osób lub jak telefon się wyładuje....

Odpowiedz

33. ~Buli
0

2017-08-21 13:09:12

@32 - jeśli technicy nie naprawiają miedzi, to można ten fakt zgłosić dalej. To samo z awaryjnym zasilaniem PSTN, zresztą min. Streżyńska już się tym zajmuje. A jeśli klienci są jak zombie i swoich spraw nie pilnują, to mogą mieć pretensje tylko do siebie.Co do VoIP-a kablówek, to owszem, jest on trochę lepszy, ale co z tego, skoro nadal nie ma tam gwarancji stabilności działania urządzeń i jest tam kompletne zero zasilania awaryjnego. Zatem jest to nadal bardziej zawodne rozwiązanie, niż tradycyjna telefonia stacjonarna. Może za 10 lat coś się zmieni i będzie o czym rozmawiać, ale na tę chwilę w VoIP (przecież cyfrowym) nie ma nawet usług dodatkowych z ISDN, więc już choćby po tym widać, jakie jest podejście VoIP-owych operatorów i producentów sprzętu do tej technologii - tandeta, bylejakość i cofnięcie się w rozwoju o jakieś 15 lat wstecz względem dzisiejszego ISDN. Świadomy klient VoIP-a w tej sytuacji nie wybierze, szczególnie w biznesie.

Odpowiedz

32. jedrek
0

2017-08-20 10:08:15

@31 ostatnie lata z tp/orange kompletnie nie potwierdzają, że oni coś muszą naprawić. Jest lipna 50 letnia miedz to stwierdzą, że nic więcej nie zrobią - bo brak funduszy na takie kompleksowe remonty - i trzeszczeć linia będzie i po rozmowie, albo wstawią BMT i pogadane. I co im zrobisz? Dzisiejsze PSTN to na wsiach już głównie wyniesione szafy ONU, padnie energetyka we wsi po wichurze to ile ci taka szafa popracuje? 12h? (jak założymy, że w miarę młode akumultory tam siedzą) I co dalej? Koniec wtedy również PSTN. Jestem ciekawy czy w tych rejonach gdzie ostatnio powali setki km lasu i pozrywało linie nadal im PSTN działa.Za prąd zawsze i tak płaci abonent, czy to PSTN czy VoIp. W końcu nie ma w Polsce PSTN za 12zł tylko bulisz haracze po 49 PLN, która to cena na pewno zawiera tą kilkuzłotową opłatę za prąd jaki zeżre twój port na centrali czy w ONU.Voip jako własna usługa kablówek pracują bardzo ładnie, bo ruch odbywa się po sieci własnej operatora i na jego dedykowanych modemach. Na pewno taka usługa chodzi lepiej niż jakiś tam zewnętrzny wykupuiony VoIp w firmie gdzie serwer stoi 3000km dalej i zanim się tam do niego dopchasz w szczycie ruchu to złapiesz pingi po 600ms.

Odpowiedz

31. ~Buli
0

2017-08-18 16:58:27

@30 - dobry VoIP zależy od wielu parametrów łącza internetowego, które N I E są gwarantowane ani przez żadnego operatora, ani przez żadnego producenta sprzętu, typu: routery, serwery itp. Natomiast przy PSTN takie gwarancje masz i muszą one być ściśle przestrzegane. Gdy coś jest nie tak na linii PSTN, to wzywasz techników i muszą to naprawić. Natomiast gdy VoIP ma np. opóźnienia, zniekształcenia głosu, to nikogo to nie obchodzi i nikt Ci tego nie naprawi, jeśli tylko da się w dalszym ciągu korzystać z internetu.Stacjonarki będą przepinać na zawodny VoIP, ponieważ wtedy to abonent płaci za prąd do modemu / routera i za prąd do telefonu VoIP (mają zasilacze). Nie będzie prądu lub internetu = nie będzie stacjonarki. Poza tym Orange sprzedaje budynki po byłej TP, a to też dodatkowa kasa, więc kolejny powód do wciskania ludziom VoIP-a, który tych budynków nie potrzebuje (a przynajmniej nie aż tyle).

Odpowiedz

30. jedrek
0

2017-08-18 12:37:47

@26 czemu badziewia? Rozwiń temat. Dobry VoIP chodzi lepiej niż PSTN na 3km drucie. Wskaż źródło gdzie mówią, że PSTN idzie całe do likwidacji? Czyli wszystkie stacjonarki przepną no VoIP?

Odpowiedz

29. ~
-1

2017-08-16 18:32:48

Trzeba bylo zlikwidowac, bo nie da sie zarejestrowac rozmowcy jak w prepaidzie, pis by tego nie przezyl

Odpowiedz

27. karibu
-1

2017-08-16 16:24:16

znak czasów

Odpowiedz

26. ~Buli
0

2017-08-16 12:23:03

@23 - takich punktów to chyba już nie ma. Orange ma przecież likwidować w ciągu kilka lat PSTN i wszyscy będą zmuszeni korzystać z badziewnego VoIP-a... Świat schodzi na psy.

Odpowiedz

25. ~Buli
0

2017-08-16 12:17:55

Gdzie można kupić taką budkę?

Odpowiedz

24. kinoman
0

2017-08-16 11:41:54

Tyle słynnych scen filmowych a nawet całych filmow w budkach nakręcili. Idą w niepamięć jak dyskietka, VHS, walkman, i discman.

Odpowiedz

23. wlo
0

2017-08-16 11:26:11

W punkcie Orange. Ale w takim który po Tepsie został i z ludźmi po Tepsie ;-)

Odpowiedz

22. wlo
0

2017-08-16 11:25:17

21 - u mnie w mieście jakieś 2 lata temu można było kupić taki aparat z demobilu. Byłem świadkiem rozmowy na ten temat ;-)

Odpowiedz

21. ~Marek
0

2017-08-16 11:23:16

A co Orange zrobiło z wszystkimi aparatami ktoś wie? Magazyn, sprzedaż do innego kraju? Ktoś coś więcej wie?

Odpowiedz

20. ~Calm7
-1

2017-08-16 11:20:44

Ja mam 7 komórek (tak jak w moim nicku) takze budki telefoniczne sa mi niepotrzebne.

Odpowiedz