Czysta energia

Na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania powstało mikrobiologiczne ogniwo paliwowe, wytwarzające energię elektryczną podczas procesu oczyszczania wody.

Redakcja Telepolis
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Czysta energia

Na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania powstało mikrobiologiczne ogniwo paliwowe, wytwarzające energię elektryczną podczas procesu oczyszczania wody.

Typowe ogniwa paliwowe jako paliwo wykorzystują wodór. W próbach z ogniwami mikrobiologicznymi wykorzystywano z kolei glukozę czy etanol. Opracowanie ogniwa "zasilanego" brudną wodą jest więc ogromnym sukcesem naukowców. Przewodzący grupie badawczej prof. Bruce Logan przyznaje, że idea brzmi tak nieprawdopodobnie, że były spore kłopoty z pozyskaniem źródeł finansowania dla prac. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania mogą pochwalić się prototypem ogniwa, które usuwa z wody do 78% substancji organicznych i produkuje przy tym do 200 mW mocy na metr kwadratowy powierzchni elektrody. Umożliwia to zasilanie niewielkiej żarówki.

Mikrobiologiczne ogniwo opiera się na bakterii, która żywi się substancjami biologicznymi znajdującymi się w wodzie i produkuje prąd na drodze metabolizy. Bakterie "pracują" na 8 grafitowych anodach o powierzchni 232 centymetrów kwadratowych. Oprócz nich, w plastikowym walcu o długości 15,2 cm i średnicy 6,35 cm badacze umieścili katodę i membranę wymiany protonów. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania są przekonani, że rozwinięcie tej technologii może znaleźć w przyszłości zastosowanie w oczyszczalniach ścieków. Obniży koszt ich pracy, a przy okazji zamieni je w małe elektrownie. Takim rozwiązaniem mogą być zainteresowane także kraje rozwijające się.

Dalsza część tekstu pod wideo