DAJ CYNK

T-Mobile: seniorze, uważaj na te numery! To może być wangiri fraud!

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 14234

Wangiri fraud to metoda działania przestępców, która wykorzystuje połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia pieniędzy. T‑Mobile wspólnie ze Stowarzyszeniem Manko-Głos Seniora rozpoczął akcję edukacyjną mającą na celu uwrażliwienie seniorów na ten problem.

Oszuści bardzo często posługują się zagranicznymi numerami telefonów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie różnić niczym od polskich. Naciągacze wykonują krótkie, trwające jeden sygnał połączenia na losowo wybrane numery użytkowników. Przy próbie oddzwonienia, dzwoniący słyszy zazwyczaj sygnał oczekiwania lub zajętego numeru, a w rzeczywistości naliczane są już koszty za połączenie. 

Zobacz: Rząd i telekomy w końcu biorą się za oszustów. Koniec wyłudzeń „na koronawirusa”

Szczególnie mylące są te numery, których prefiksy sugerują polskie połączenia międzymiastowe. W rzeczywistości są to rozmowy nawiązywane zza granicy. I tak na przykład kierunkowy Warszawy 22 może być łatwo pomylony z trzycyfrowymi prefiksami międzynarodowymi, jak +229 (Benin), +226 (Burkina Faso) czy +223 (Mali). Połączenia z tymi krajami mogą wiązać się z poważanymi kosztami na rachunkach.  Określenie „wangiri” pochodzi z japońskiego „wankiri”, co oznacza „jedno cięcie” i odnosi się do metody działania – puszczenia jednego sygnału i ucięcia połączenia. 

Zobacz: Aplikacja „Kwarantanna domowa”: codzienne próby oszustwa przez fałszowanie GPS i podszywanie się

Aby ochronić osoby starsze przed tego typu wyłudzeniami T‑Mobile wspólnie ze Stowarzyszeniem Manko-Głos Seniora rozpoczął działania edukacyjne. Operator opracował serię artykułów, mających na celu wyjaśnienie, na czym polega metoda „wangiri fraud” i jak się przed nią obronić. 

Zobacz: Smishing, czyli ataki przez SMS, są coraz większym zagrożeniem. Raport CERT Orange

Dodatkowo, przygotowana została broszura edukacyjna, która w przystępnej formie tłumaczy mechanizm oszustwa. Zostanie ona, we wsparciu ze Stowarzyszeniem, rozprowadzona bezpośrednio do domów osób starszych, organizacji seniorskich i gmin partnerskich. W kolejnych miesiącach do Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora trafią także specjalne plakaty.

Zobacz: Wystarczył duplikat karty SIM. Oszuści ukradli 400 tys. złotych 
Zobacz: T-Mobile Cyber Guard to wyjątkowa ochrona „made in Poland”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł., T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu