DAJ CYNK

Rząd ma pilny komunikat. Dotyczy aż 4 mln Polaków

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

Ważny komunikat w sprawie PESEL. Dotyczy aż 4 mln Polaków

Rząd wydał ważny komunikat dla wszystkich, którzy zdecydowali się zastrzec numer PESEL. Na taki krok zdecydowało się już 4 mln Polaków.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Od wielu miesięcy Polacy mogą zastrzec swój numer PESEL, a od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania tego przed udzieleniem pożyczki lub kredytu. Z zastrzeżonym PESEL-em nie da się też dostać duplikatu karty SIM. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji wydało w związku z tym ważny komunikat.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja, która ma ułatwić życie wszystkim tym, którzy zdecydowali się na zastrzeżenie numeru PESEL, takich osób są już 4 mln. W appce można nie tylko sprawdzić sam status, ale też zdecydować o cofnięciu zastrzeżenia. W tym wypadku do wyboru dostępne są dwie opcje:

  • bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia PESEL — w tym przypadku nasz numer przestanie być chroniony do momentu, w którym ponownie, ręcznie go nie zastrzeżemy.
  • czasowe cofnięcie zastrzeżenia PESEL — dzięki tej opcji możemy wybrać, kiedy numer PESEL ma zostać ponownie zastrzeżony, podając przy tym konkretną datę i godzinę. To duże ułatwienie, bo nie musimy pamiętać, aby zrobić to ręcznie.

Jednocześnie rząd przypomina, że o ile cofnięcie numeru PESEL działa w czasie rzeczywistym, tak na ponowne zabezpieczenie trzeba poczekać od 30 minut do nawet 12 godzin. Ten dłuższy okres obowiązuje między innymi w momencie, w którym nie cofniemy zastrzeżenia przed wydaniem dyspozycji o wypłatę gotówki w wysokości powyżej 3-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Jest to podobno niezbędne, aby system działał poprawnie. Poza tym takie opóźnienie eliminuje też ewentualne nadużycia. Zbyt często zmiany statusu mogłyby wprowadzać instytucje finansowe w błąd.

Zobacz: Unia bierze się za śmieci. Polacy z nowym obowiązkiem od 2025 roku
Zobacz: Unia chciałaby ci zajrzeć do kieszeni. Jest konkretny plan

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza (Xyrcon)

Źródło tekstu: Portal Samorządowy