DAJ CYNK

Nieznany numer zagadał. Takiej reakcji seniorki się nie spodziewał

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Nieznany numer zagadał. Takiej reakcji seniorki się nie spodziewał

Do mieszkanki powiatu staszowskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Kobieta w ostatniej chwili zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, ratując w ten sposób swoje oszczędności.

66-letnia mieszkanka powiatu staszowskiego odebrała telefon od osoby podającej się za policjanta. Mężczyzna "poinformował" kobietę, że w Bydgoszczy ktoś próbuje wziąć na jej konto kredyt w wysokości 40 tysięcy złotych. Oszust szybko skończył rozmowę, tłumacząc się natłokiem obowiązków. Dodał też, że sprawą zajął się prokurator, który za chwilę do niej zadzwoni. Drugi mężczyzna, "prokurator", polecił swojej rozmówczyni przelanie pieniędzy na inne konto. Miało to je zabezpieczyć przez rzekomym oszustem z Bydgoszczy.

Kobieta udała się do banku w Busku-Zdroju, utrzymując wciąż kontakt z prawdziwym oszustem ("stróże prawa" nie pozwalali jej się rozłączyć), i zleciła wykonanie dwóch przelewów na łączną kwotę ponad 227000 zł. Gdy 66-latka opuściła placówkę bankową zorientowała się, że mogła zostać oszukana. Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112, gdzie polecono jej natychmiastowy powrót do banku. Operator wezwał też na miejsce policję. Przelewy udało się zablokować, a pieniądze wróciły na konto niedoszłej ofiary.

Nie daj się oszukać!

Opisana powyżej sytuacja skończyła się pozytywnie. Jednak wiele osób w takich przypadkach traci swoje oszczędności, a ich późniejsze odzyskanie może być ciężkie. Dlatego policja przypomina kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc w uniknięciu kłopotów i straty pieniędzy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł dostępu.
  • Zawsze rozłączaj połączenie przed wykonaniem kolejnego. Na tym często bazują oszuści.
  • Za każdym razem, gdy ktoś prosi Cię o wykonanie transakcji ze swojego rachunku bankowego, przekazanie danych służących do logowania na konto bądź gotówki nieznanej Ci osobie, jest to potencjalne oszustwo i należy wówczas bezwzględnie starać się zweryfikować wiarygodność osoby, która do Ciebie dzwoni lub kontaktuje się z Tobą.

Zobacz: Dostałeś taką prośbę? Uważaj, mogą ci zablokować telefon
Zobacz: Atak na klientów Allegro. Łatwo stracić pieniądze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: policja.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu