DAJ CYNK

Rozwiązania 5G firmy Huawei przeszły test bezpieczeństwa GSMA NESAS z wynikiem pozytywnym

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Huawei 5G test bezpieczeństwa GSMA NESAS

Sprzęt sieci rdzeniowej oraz bezprzewodowej 5G firmy Huawei (5G RAN gNodeB, 5G Core UDG, UDM, UNC, UPCF i LTE eNodeB) pomyślnie przeszedł weryfikację w ramach Schematu Zapewnienia Bezpieczeństwa Sprzętu Sieciowego (NESAS).

NESAS to znormalizowany mechanizm oceny bezpieczeństwa cybernetycznego, zdefiniowany wspólnie przez GSMA i 3GPP, przy współpracy z głównymi globalnymi operatorami, dostawcami, partnerami przemysłowymi i organami regulacyjnymi. Stanowi on ramy dla zapewnienia bezpieczeństwa w całej branży mobilnej, ułatwiając poprawę poziomu bezpieczeństwa. Jest to dobrowolny program, w ramach którego dostawcy sprzętu sieciowego poddają swój produkt i procesy związane z jego cyklem życia kompleksowemu audytowi bezpieczeństwa w odniesieniu do obecnie aktywnej wersji systemu NESAS i jej wymogów bezpieczeństwa. Podsumowujące sprawozdania z niezależnego audytu oceny NESAS można znaleźć pod tym adresem.

Zobacz: Huawei przygotował „mistrzowską ofertę” z nowymi, bardziej atrakcyjnymi cenami
Zobacz: Huawei pokaże nowe Kiriny 3 września, czy pojawi się też Mate 40?

Schemat GSMA NESAS, który jest powszechnie akceptowany w branży telekomunikacyjnej, zapewnia, że dany sprzęt spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i niezawodności sieci 5G. Zintegrowany proces oceny pozwala na uniknięcie fragmentarycznych ocen, a dzięki temu ogranicza koszty, przy jednoczesnej poprawie przejrzystości poziomów ochrony bezpieczeństwa w branży, poprzez uzyskanie widocznych i wymiernych wyników. NESAS obejmuje 20 kategorii oceny, określających wymogi bezpieczeństwa oraz ramy oceny dla procesów rozwoju produktów 5G i cyklu życia produktów. Dodatkowo wykorzystuje przypadki testów bezpieczeństwa określone przez 3GPP do oceny bezpieczeństwa sprzętu sieciowego.

- GSMA NESAS to najnowsze podejście do oceny bezpieczeństwa sieci komunikacji mobilnej. W erze 5G, NESAS zapewnia znormalizowaną i skuteczną ocenę bezpieczeństwa cybernetycznego, co pozwala zapewnić uczciwość. Ocena jest również cennym punktem odniesienia dla interesantów, takich jak operatorzy, sprzedawcy sprzętu, rządowe organy regulacyjne i dostawcy usług aplikacyjnych. Huawei zawsze koncentrował się na podejściu do cyberbezpieczeństwa opartym o kryteria techniczne. Dlatego witamy NESAS z pełnym wsparciem i gotowością współpracy.

- powiedział Devin Duan, szef 5G E2E Cybersecurity Marketing, Huawei

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest wspólnym celem dla Huawei, jego klientów, organów nadzoru i innych interesantów. W miarę postępującej cyfryzacji świata, zaufanie do cyberbezpieczeństwa stało się jednym z głównych globalnych problemów. Huawei uważa, że zaufanie musi opierać się na możliwych do zweryfikowania faktach, które z kolei powinny opierać się na wspólnych standardach. To skuteczny sposób na budowanie zaufania w erze cyfrowej, dlatego firma zdecydowała się na wspieranie GSMA i 3GPP w opracowywaniu globalnej, znormalizowanej oceny bezpieczeństwa, która w dużej mierze została przyjęta jako konsensus branżowy. NESAS promuje tę koncepcję i w związku z tym Huawei namawia do szerokiego przyjęcia NESAS przez całą branżę.

Zobacz: Zamek elektroniczny może dać hakerom dostęp do domowej sieci
Zobacz: DarkSide: nowe oprogramowanie ransomware

Przed zdaniem schematu GSMA NESAS, Huawei zdał również test cyberbezpieczeństwa IMT-2020 (5G) Promotion Group. Specyfikacje testów są oparte na międzynarodowych normach 3GPP dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa 5G. W maju tego roku informowaliśmy o otrzymaniu przez firmę Huawei międzynarodowego certyfikatu bezpieczeństwa ISO/IEC 27701.

Zobacz: Huawei szpieguje? Producent chwali się międzynarodowym certyfikatem bezpieczeństwa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei

Przewiń w dół do następnego wpisu