DAJ CYNK

Następca MIUI bez tajemnic. Xiaomi ujawnia, czym jest HyperOS

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Pożegnanie MIUI i debiut nowej platformy HyperOS to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Xiaomi. Firma podała nowe szczegóły na temat budowy nowego systemu.

Już 26 października odbędzie się premiera smartfonów Xiaomi 14, zegarka Xiaomi Watch S3 oraz nowego systemu HyperOS, który ma zastąpić w smartfonach Xiaomi krytykowaną nakładkę MIUI. Firma podała kilka interesujących szczegółów dotyczących architektury HyperOS.

Xiaomi robi w ostatnich dniach sporo szumu wokół HyperOS, ale wygląda na to, że firma ma się czym pochwalić. Własna wersja Androida w wydaniu Xiaomi, czyli MIUI, zadebiutowała w 2010 roku i początkowo wywołała furorę. Powstawały liczne porty MIUI na smartfony innych marek, które w tym czasie nie wyróżniały się ani ładnymi interfejsami, ani szybkością działania, ani wielością opcji. Z kolejnymi wydaniami MIUI zyskiwało jednak coraz więcej krytyków, narzekających m.in. na niestabilność i przeładowanie systemu.

Zobacz: Xiaomi 14 pręży muskuły w benchmarku. Nadchodzi też Xiaomi Watch S3

Xiaomi HyperOS nie jest zwykłą nakładką na Androida

Jak wynika z zapowiedzi Xiaomi, HyperOS jest całkiem nowym podejściem. Prace nad nowym systemem trwały 7 lat, podczas których Xiaomi rozwijało własne platformy dla urządzeń AIoT i elektroniki noszonej.

Chociaż interfejs użytkownika w HyperOS jest podobny do MIUI, nie jest to po prostu zmiana nazwy starego systemu. Xiaomi ujawniło kilka nowych szczegółów na ten temat.

Opisując HyperOS, trzeba sobie wyobrazić pięć warstw. Pierwsza warstwa to sprzęt – czyli CPU/GPU, pamięć RAM, wewnętrzna, moduły sieciowe czy ekran. Bezpośrednio nad nią znajduje warstwa jądra systemu. HyperOS wykorzystuje dwa kernele jednocześnie: zmodyfikowanego Linuksa, jak Android, ale także Xiaomi Vela, czyli własnego rozwiązania producenta, bazującego na systemie wbudowanym NuttX RTOS. Xiaomi stworzyło Velę w 2017 roku jako oprogramowanie do urządzeń IoT.
 
Trzecia warstwa to framework oraz usługi: Androida i Xiaomi Vela. Wśród nich, poza Chinami, znajdą się usługi Google Mobile Servies (GMS), zapewniające działanie najważniejszych aplikacji producenta Androida. Warstwa ta tworzy dodatkowo 8 nowych podsystemów, w tym podsystem AI, który pozwoli na wykorzystanie sztucznej inteligencji dla wielu urządzeń i usług Xiaomi.

Druga i trzecia będą się różnić w zależności od urządzenia. Smartfony i tablety wykorzystają pełnię możliwości Androida, tak jak dotąd, zyskają jednak dodatkową integrację z ekosystemem AIoT Xiaomi. W urządzeniach AIoT znajdzie się z kolei tylko warstwa Xiaomi Vela. Xiaomi Vela będzie też stanowić główną część HyperOS w wersji na zegarki jak w Xiaomi Watch S3.

Czwarta warstwa HyperOS to HyperConnect, która ma umożliwić wzajemna łączność i wymianę danych między urządzeniami różnego typu, ale pracujących pod kontrolą jednej platformy.

Piąta warstwa to aplikacje, które również będą dostosowane do urządzenia. Smartfony z HyperOS będą bez problemu korzystały z dotychczasowych aplikacji dla Androida, w tym zgodnych z GMS.

Pod względem logiki HyperOS w dużym stopniu przypomina HarmonyOS Huaweia. Tam też jednak nazwa spaja systemy o znacznym zróżnicowaniu w zależności od urządzenia. Stąd też bazujący na Androidzie HarmonyOS w smartfonach różni się od zegarkowej wersji, która wykorzystuje jądro RTOS.

Xiaomi obiecuje, że HyperOS będzie w pełni skalowalny, dzięki czemu z każdego urządzenia będzie można wycisnąć maksimum możliwości. System zapewni też zwiększone bezpieczeństwo i głębszą integrację między wszystkimi urządzeniami marki. Xiaomi przekonuje, że HyperOS pozwoli zintegrować ponad 200 kategorii sprzętowych i połączy nawet 820 milionów urządzeń.

Zobacz: Masz Xiaomi? Sprawdź, czy dostaniesz aktualizację do HyperOS
Zobacz: Xiaomi HyperOS wygląda jak MIUI. Zobacz nowy system

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, Xiaomi

Źródło tekstu: Xiaomi, opracowanie własne