Google wzmacnia bezpieczeństwo Androida i ogłasza 4 inne nowości
Google przedstawia najnowsze aktualizacje mające sprawić, że korzystanie z telefonu z Androidem będzie dla każdego bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Password Checkup zadba o bezpieczeństwo kont
W systemie Android można zapisywać swoje hasła na koncie Google, dzięki czemu logowanie się do aplikacji i usług za pomocą autouzupełniania jest łatwe i szybkie. Dane logowania to jedna z pierwszych linii obrony przed intruzami, dlatego teraz Google zintegrował Password Checkup na urządzeniach z Androidem 9 lub nowszym. Funkcja ta pozwala dowiedzieć się, czy użyte hasło zostało wcześniej ujawnione i co możecie zrobić w przypadku gdy taka sytuacja zaistniała.
Po wprowadzeniu hasło do aplikacji na telefonie przy użyciu funkcji Autouzupełnianie, zostanie ono porównane z listą znanych haseł, które zostały przejęte - tych, które zostały już potencjalnie skradzione i opublikowane w sieci. Jeśli okaże się, że użyte dane logowania znajdują się na jednej z takich list, użytkownik zostanie powiadomiony o tym fakcie i poprowadzony przez proces sprawdzania oraz zmiany hasła.



Zobacz: Kradzieże przez podmianę kart SIM: ponad 100 mln USD, wśród ofiar celebryci
Zobacz: T-Mobile: uwaga na vishing! Nie daj się nabrać na inwestowanie w bitcoiny
Harmonogram w Wiadomościach: napisz teraz, wyślij później
Ponad pół miliarda ludzi na całym świecie korzysta z Wiadomości Google, aby łatwo łączyć się z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami. W celu ulepszenia tej komunikacji, Google wprowadza harmonogram wysyłania wiadomości dla telefonów z systemem Android 7 i nowszym.
Dzięki harmonogramowi wysyłania wiadomość można napisać w wygodnym dla siebie momencie i zaplanować jej wysłanie później. Wystarczy napisać wiadomość jak zwykle, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk wysyłania. Uzyskamy w ten sposób możliwość wyboru daty i godziny dostarczenia wiadomości. Przed skorzystaniem z nowej funkcji, należy zaktualizować aplikację Wiadomości.
TalkBack zwalnia z konieczności patrzenia na ekran
Dla osób, które mają problemy z dostrzeżeniem ekranu, dostępna jest nowa wersja TalkBack, czytnika ekranu na Androida. Dzięki możliwości obsługiwania komend głosowych i gestów TalkBack sprawia, że Android jest jeszcze bardziej przystępny i umożliwia pełne korzystanie z telefonu bez konieczności patrzenia na ekran. Pracując nad nową wersją TalkBack, Google ściśle współpracował ze społecznościami osób niewidomych i słabowidzących, aby uwzględnić najbardziej popularne funkcje, w tym: bardziej intuicyjne gesty, ujednolicone menu, nowe menu sterowania czytaniem i nie tylko.
Zobacz: Google Play: za darmo aplikacje i gry o wartości ponad 100 zł
Zobacz: Odeszłam od Google na 2 tygodnie. DuckDuckGo nie nadaje się do poważnej pracy
Asystent Google: zróbcie więcej bez używania rąk
Asystent Google pozwala na przykład używać komend głosowych do wykonywania połączeń, ustawiania pomiaru czasu lub alarmów oraz odtwarzania muzyki. Jego najnowsze aktualizacje ułatwiają wykonywanie różnych czynności na telefonie bez konieczności przebywania w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Dzięki nowym, łatwym do odczytania kartom, Asystent powinien działać teraz lepiej nawet gdy telefon jest zablokowany lub znajduje się po drugiej stronie pokoju. Wystarczy powiedzieć „Hej Google, ustaw alarm” lub „Hej Google, odtwarzaj muzykę pop w Spotify”. Aby w pełni wykorzystać Asystenta, gdy telefon jest zablokowany, włączcie Osobiste wyniki na ekranie blokady w ustawieniach Asystenta i powiedzcie „Hej Google”, aby wysyłać wiadomości tekstowe i wykonywać połączenia.
Tryb ciemny w Mapach Google
W dzisiejszych czasach wszyscy odczuwamy lekkie zmęczenie ekranami. Dzięki trybowi nocnemu w Mapach Google, który wkrótce zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom Androida na całym świecie, będzie można dać swoim oczom odpocząć i wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii. Gdy otrzymamy tę funkcję, wystarczy przejść do Ustawień i w sekcji Motyw wybrać opcję „Zawsze w ciemnym motywie”, aby zmniejszyć oświetlenie ekranu podczas nawigacji, odkrywania lub załatwiania spraw w Mapach.