DAJ CYNK

Kradzieże przez podmianę kart SIM: ponad 100 mln USD, wśród ofiar celebryci

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 3037

Kradzieże przez podmianę kart SIM: ponad 100 mln USD, wśród ofiar celebryci

Kradzieże metodą SIM swapping, czyli przez podmianę kart SIM, wciąż są popularne. Tylko w 2020 roku aresztowano w USA oszustów, którzy ukradli ponad 100 mln dolarów, wyłudzając wcześniej duplikaty kart SIM. Nad rozpracowaniem gangu pracowały służby kilku państw europejskich oraz organy śledcze USA. 

SIM swapping to nic innego jak wyłudzenie duplikatu karty SIM ofiary. Metoda jest prosta. Najpierw oszust zdobywa dane osobowe ofiary, niezbędne do uzyskania duplikatu karty SIM u operatora. Dzięki temu może na nowym urządzeniu, z pomocą posiadanych danych i duplikatu karty SIM, odtworzyć konto użytkownika na systemie Android lub iOS, pobierając m.in. zapisane w chmurach zdjęcia, hasła, aplikacje i dostępy do mediów społecznościowych.

Zobacz: Karta SIM w telefonie nagle przestaje działać? To może być początek większych problemów
 
Tylko jeden przypadek z 2020 roku sprawił, że tysiące Amerykanów zostało oszukanych tym sposobem, a przestępcy ukradli ponad 100 milionów dolarów z kont swoich ofiar. Atak dotknął zarówno zwykłych obywateli, jak i celebrytów. 

Europol złapał już 10 osób związanych z tymi oszustwami. Było to możliwe dzięki współpracy służb z wielu krajów. Tego typu oszustwa miały miejsce również w Polsce – wystarczy przypomnieć rolnika, który został okradziony w ten sposób na 370 tysięcy złotych. Zagrożenie jest wciąż aktualne – nic dziwnego, że eksperci biją na alarm!

Zobacz: Kradzież pieniędzy z konta rolnika spod Świebodzina po przejęciu jego numeru telefonu ma ciąg dalszy. Rzecznik Finansowy pozwał bank

Jak sobie radzić z takim zagrożeniem? Jak tłumaczą eksperci z firmy Dagma, jedynym sposobem ochrony przed tego typu oszustwami to zachowanie czujności i obserwacja tego, jak zachowuje się telefon. Jeżeli nagle – bez przyczyny – straci zasięg, to warto jak najszybciej skontaktować się ze swoim operatorem i zablokować numer lub dowiedzieć się, czy ktoś nie wyrobił właśnie duplikatu karty SIM. Warto przy tym zachować szczególną czujność przy udostępnianiu swoich dokumentów i unikać pozostawiania swojego dowodu osobistego pod zastaw np. w wypożyczalniach samochodów czy sprzętu sportowego.

Zobacz: Rzecznik Finansowy ostrzega: oszustwo związane z podmianą kart SIM może narazić ofiarę na duże straty finansowe
Zobacz: Wystarczył duplikat karty SIM. Oszuści ukradli 400 tys. złotych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dagma Bezpieczeństwo IT

Przewiń w dół do następnego wpisu