Orion nadciąga. Będzie 100 razy wydajniejszy niż GPT-4
Przyszłość niczym z filmów Sci-Fi może być bliżej niż nam się wydawało. OpenAI szykuje się do premiery nowego modelu, który przyćmi wszystkie inne rozwiązania.

Osoby, które nie spędziły ostatnich dwóch lat pod kamieniem z pewnością słyszały o ChatGPT oraz stojącą za nim organizacją OpenAI. Mowa o pionierach w świecie sztucznej inteligencji. Ich rozwiązania nie tylko wykorzystują giganci jak Microsoft, ale są również motorem napędowym całego świata AI.
Szykuje się przełom i to jeszcze w tym roku
Jak donosi redakcja The Verge powołując się na swoje źródła w firmie, Amerykanie szykują się do debiutu nowego modelu o nazwie kodowej "Orion". Ma być on 100 razy wydajniejszy niż dostępne obecnie GPT-4, którego zastąpi. Nie wiadomo jednak jeszcze czy oficjalna nazwa to GPT-5.



W porównaniu do wcześniejszych premier, Orion nie będzie od razu dostępny online na stronie ChatGPT.com. Nawet dla płatnych kont. Nowy model pojawi się podobno już w grudniu, ale udostępniony zostanie wpierw najbliższym partnerom, by mogli oni zbudować swoje usługi na jego podstawie.
Microsoft odmówił komentarza w sprawie. Podobnie uczyniło wpierw OpenAI, a Sam Altman nazwał te doniesienia "fake newsem". Jednak szybko rzecznik prasowy dopowiedział, że "OpenAI nie planuje w tym roku wydawać produktu o nazwie Orion, ale zobaczymy wiele innych ciekawych rozwiązań".
i love being home in the midwest.
— Sam Altman (@sama) September 14, 2024
the night sky is so beautiful.
excited for the winter constellations to rise soon; they are so great.
Rzucenie okiem na profil społecznościowy CEO w OpenAI rzuca dodatkowe światło na sprawę. Sam Altman zamieścił tam tajemniczą wiadomość, gdzie mówi o niebie i zimowych gwiazdach. Użycie ChatGPT do analizy tej wypowiedzi wskazuje (z lekkimi halucynacjami), że chodzi o konstelację "ORION".
Wydanie kolejnego modelu pojawia się w kluczowym momencie dla OpenAI, które właśnie zamknęło historyczną rundę finansowania o wartości 6,6 miliarda dolarów. Ma ona pozwolić na restrukturyzacje firmy jako podmiotu nastawionego już nie tylko na rozwój AI, ale również generowanie zysku. Nie można też zapomnieć o pożegnaniu doświadczonych pracowników jak Mira Murati, Bob McGrew czy Barret Zoph.