DAJ CYNK

Tajwan w opałach. Takiego trzęsienia nie było od 25 lat

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Tajwan w opałach. Takiego trzęsienia nie było od 25 lat

Tajwan zmaga się ze skutkami rekordowo silnego trzęsienia ziemi na wschodnim wybrzeżu. Straty liczone są już w milionach, a poszkodowanych osób są setki.

 

Kilkanaście godzin temu na Tajwanie miejsce miało bardzo silne trzęsienie ziemi. Według tajwańskiej agencji meteorologicznej miało ono magnitudę 7,2 w skali Richtera, jednak japoński odpowiednik podaje wartość 7,7. To najpotężniejsze takie zdarzenie w tej części globu od 1999 roku.

TSMC szacuje poniesione straty na 60 milionów dolarów

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, około 18 kilometrów od miasta Hualian. Skutki były jednak odczuwalne nawet w stolicy, Tajpej. Ostrzeżenia o tsunami wydane zostały zarówno na Filipinach, jak i w Japonii. Najnowszy bilans mówi o 9 ofiarach śmiertelnych i 900 osobach rannych.

Ponad 91 000 domostw zostało odciętych od dostępu do energii elektrycznej, a najwięksi producenci półprzewodników - TSMC oraz UMC - ewakuowali swoich pracowników. Jak podaje CNN zawaliło się przynajmniej 26 budynków, z czego 15 z nich w prowincji Hualian.

tajwan-trzesienie-ziemi-tsmc-elektronika

Oprócz kosztów ludzkich opisywane trzęsienie ziemi może również znacząco wpłynąć na produkcję chipów, potencjalnie powodując niedobory lub podnosząc ceny kluczowych komponentów. To z kolei doprowadziłoby do wyższych kosztów elektroniki, od laptopów i smartfonów, przez części PC, aż po telewizory.

Chociaż zakłady TSMC znajdują się głównie na zachodnim wybrzeżu, to nawet krótkie zakłócenia w produkcji mogą prowadzić do dużych podwyżek cen i zakłócenia globalny łańcuchów dostaw. Po trzęsieniu ziemi w 1999 roku ceny modułów DRAM wzrosły o ponad 25%, a niedobory utrzymywały się przez wiele miesięcy.

Zobacz: Masz taki sprzęt? No to masz też spory problem
Zobacz: Nadciąga nordycki młot dla graczy. Nie, to nie żart

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: CNA, US Geological Survey

Źródło tekstu: Reuters, oprac. własne