To koniec paragonów w Polsce. Przełom nastąpił 15 września

Paragony mają odejść do lamusa. Koniec z długimi kawałkami papieru, wyrzucanymi przez kasy w sklepach. W ich miejsce wejdą e-paragony.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
17
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
To koniec paragonów w Polsce. Przełom nastąpił 15 września

Paragony w sklepach potrafią przyprawić o zawroty głowy. Kupujemy raptem kilka rzeczy, a kasa wypluwa kawałek papieru o długości pół metra lub nawet dłuższy. Nie ma to nic wspólnego z ekologicznym podejściem, którym tak często chwalą się sklepy. Na szczęście już niedługo może się to skończyć, bo paragony zostaną zastąpione wersją cyfrową.

Dalsza część tekstu pod wideo

Paragony odchodzą do lamusa

E-paragony mają stać się powszechne i całkowicie zastąpią te tradycyjne, papierowe — informuje Forsal. Stanie się to za sprawą wdrożenia KSeF. Wraz z wprowadzeniem systemu e-faktur mają też zniknąć papierowe paragony. Co ważne, te w wersji cyfrowej są równoznaczne z perspektywy prawnej. Zostało to uregulowane w nowelizacji ustawy o VAT z 2020 roku.

Już dzisiaj w wielu miejscach możemy otrzymać e-paragon. Od 12 marca 2022 roku mogą je wystawiać użytkownicy kas fiskalnych online, a od 1 czerwca 2022 także przedsiębiorcy, którzy korzystają z wirtualnych kas fiskalnych. Poza tym e-paragony możemy otrzymać między innymi w Carrefourze oraz Biedronce, w obu przypadkach są one dostępne w dedykowanej aplikacji.

Tymczasem od 15 września 2023 roku działa też rządowa aplikacja e-Paragony 2.0. Pozwala ona na anonimowe generowanie cyfrowych paragonów za pomocą kodu kreskowego. Taki dowód zakupu można przechowywać w samej appce lub zapisać w chmurze. Rzecz w tym, że aktualnie korzystanie z rządowego HUB-a jest dobrowolne, a sprzedawcy mogą też korzystać z innych rozwiązań do generowania e-paragonów. Tym samym nie wszędzie z aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów skorzystamy.