Urządzenia 5G w ofercie Plusa: router i trzy smartfony

Dziś operator Plus formalnie rusza z komercyjną ofertą 5G. Sieć piątej generacji na częstotliwości 2,6 GHz dostępna ma być na terenie 7 miast Polski. Wiemy już, jakie urządzenia, zgodne z nowym standardem, znajdują się w ofercie Plusa.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
14
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Urządzenia 5G w ofercie Plusa: router i trzy smartfony
Dalsza część tekstu pod wideo

Plus w piątek ogłosił start komercyjnej oferty 5G, która ma dostępna dla klientów już od dzisiaj. Sieć działa 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD (2570 - 2620 MHz TDD, pasma N38 oraz N41) w paśmie o szerokości 50 MHz i w obejmuje 100 nadajników na obszarze 7 polskich miast - Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W późniejszym terminie liczba stacji 5G ma zwiększyć się o kolejne 600. Operator obiecuje, że prędkość pobierania danych wyniesie do 600 Mb/s bez agregacji.

Z jakich urządzeń można korzystać z 5G w Plusie?

W Polsce pojawia się coraz więcej urządzeń z obsługą 5G, ale nie ma pełnej gwarancji, że każde z nich będzie działało w sieci Plus na 2600 MHz TDD.  Wiemy na pewno, że na tym etapie rozbudowy sieci, w Plusie nie będą działały smartfony Samsung Galaxy S20 z 5G, ponieważ nie obsługują pasm N41 i N38. W ofercie operatora znajdują się urządzenia, które mają zapewnić pełną zgodność z tym zakresem.

W tej chwili klienci mogą się zdecydować na wybór routera ZTE MC801, który zapewnia dostęp do 5G w sieci Plus dzięki wsparciu dla pasma N41. Cena urządzenia niezależnie od planu wynosi 3799 zł

Ofertę uzupełniają trzy modele smartfonów: 

Szczegółowa oferta związana z dostępem do 5G nie została jeszcze ujawniona. Operator podaje tylko, że zapewnia darmowy dostęp do 5G do 11 sierpnia 2020

Jak przekonuje Plus, pasmo 2600 MHz TDD pozwala przesyłać więcej danych niż inne zakresy 5G przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Jednocześnie w planach sieci jest uruchomienie 5G na innych częstotliwościach oraz wprowadzanie dodatkowych technologii, dzięki którym będzie można jeszcze szybciej korzystać z sieci. Jednym z etapów ma być także udostępnienie częstotliwości 3,4-3,8 GHz w szerszym paśmie 80 MHz gwarantującej wyższe szybkości, ale też i obarczonej słabszymi właściwościami propagacyjnymi. Będzie to jednak możliwe dopiero po zakończeniu aukcji 5G,.