Jak nowy mikrokod Intela wpłynął na wydajność? Będziesz zaskoczony

Nowy mikrokod do procesorów Intel Arrow Lake miał rozwiązać problem ze słabą wydajnością. Pierwsze testy zaskakują.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jak nowy mikrokod Intela wpłynął na wydajność? Będziesz zaskoczony

Poprzednia generacja procesorów Intela była chwalona za dobrą wydajność, ale miała też swoje słabe punkty. Główne problemy dotyczyły wysokich temperatur w trakcie mocnego obciążenia i dużego zapotrzebowania na energię. Niebiescy postanowili zadbać o to przy okazji premiery układów Arrow Lake, co z kolei przełożyło się na gorszą wydajność.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ta jednak była dużo grosza niż oczekiwał Intel. Rozpoczęło się dochodzenie, które wykazało kilka błędów, które wpływały negatywnie na moc obliczeniową. Niebiescy wzięli się za poprawki. Część została wydana w formie aktualizacji Windowsa lub poszczególnych programów, ale największa poprawa miała przyjść wraz z nowym mikrokodem 0x114. Ten został wydany i niestety nie dowozi...

Nowy mikrokod Intela rozczarowuje

Co prawda jest to na razie pierwszy test, ale nie napawa on optymizmem. Za sprawdzenie wydajności w grze Cyberpunk 2077 wziął się użytkownik platformy X o pseudonimie @CapFrameX. To dobrze znana w branży osoba, która czasami jest źródłem ciekawych informacji.

Niestety, testy wypadły bardzo słabo. Nowy mikrokod 0x114 nie tylko nie przyniósł wzrostu wydajności. Jest wręcz przeciwnie. Liczba wyświetlanych klatek na sekundę spadła i to aż o 18 proc. Przed aktualizacją mikrokodu średnia to 141,8 fps-ów, a po aktualizacji zaledwie 117,6 fps-ów. Gorzej wypada to także pod względem wydajności 1 i 0,2 proc. Testy przeprowadzono na układzie Intel Core Ultra 9 285K.

Wpływ na to mogą mieć między innymi opóźnienia pamięci, które wzrosły aż o 14 proc. po aktualizacji mikrokodu. Warto jednak pamiętać, że to na razie tylko jeden test, który nie przesądza sprawy. Poza tym mikrokod 0x114 został na razie udostępniony przez producentów płyt głównych w wersji beta, więc jest jeszcze szansa na poprawę.