DAJ CYNK

Światowy rynek konsol jest wart ponad 50 mld dolarów. Sony zdecydowanym liderem

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Rozrywka

Rynek konsol w 2020 roku - PlayStation Nintendo Xbox

Rok 2020 był bardzo udany dla światowego rynku konsol. Ten urósł o prawie 1/5 i dzisiaj jest wart ponad 50 mld dolarów.

Rok 2020 był tragiczny dla wielu branż i chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Tego samego nie można powiedzieć o rynku konsol, który od stycznia do grudnia 2020 zanotował 19-procentowy wzrost względem poprzedniego roku - jak wynika z raportu Ampere Analysis. Dzięki temu wartość wzrosła z 45,2 do 53,9 mld dolarów.

Zobacz: Nowe gry na PC i konsole – marzec 2021

Sony PlayStation liderem rynku konsol

Nadal liderem rynku pozostaje Sony z udziałami na poziomie 46 procent. Drugie miejsce zajmuje Nintendo z wynikiem 32 procent, a trzecie przypadło Microsoftowi z pozostałymi 23 procentami (w sumie wychodzi 101 procent, ale to zapewne kwestia zaokrąglania). Jak widać, twórcy PlayStation radzą sobie dwa razy lepiej niż Xbox, ale to chyba żadne zaskoczenie. W porównaniu z 2019 rokiem Sony straciło 3 punkty procentowe, a Microsoft jeden.

Jeśli chodzi o kanały kupna, to Sony odpowiada dokładnie za połowę sprzedaży cyfrowej w segmencie konsol. Z kolei Nintendo jest liderem pod względem sprzedaży fizycznych kopii gier. W ogólnym rozrachunku aż 67 procent gier kupiliśmy w wersji cyfrowej, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Eksperci przewidują, że w 2021 roku rynek konsol ponownie zanotuje wzrosty i może być warty nawet 58,6 mld dolarów.

Zobacz: Od piątku aż 20 gier Bethesdy w Xbox Game Pass
Zobacz: DLSS na Nintendo Switch Pro także w trybie przenośnym - nowe informacje o konsoli

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: KitGuru

Przewiń w dół do następnego wpisu