DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Oto, czym jest tajemniczy lśniący materiał

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Sensacja na Marsie. Oto, czym jest tajemniczy lśniący materiał

Marsjański łazik podczas swojej podróży po kraterze Jezero nieoczekiwanie zauważył kawałek lśniącego materiału. Czy to nowy, nieznany minerał? A może pozostałości po innej cywilizacji? Prawda jest o wiele bardziej trywialna.

Łaziki przemierzają czerwoną planetę w poszukiwania interesującego materiału do badań. Perseverance został wysłany z myślą prowadzenia obserwacji w kraterze Jezero. Krater ma średnicę o długości 47,52 km, nie jest zatem największym tego typu miejscem na planecie. Co zatem skłoniło naukowców do wysłania łazika akurat tam? Krater Jezero jest doskonałym miejscem do badań ze względu na swoją bogatą historię geologiczną. W tym miejscu jest dostępnych wiele różnych typów skał, nawet tych z najstarszych okresów planety.

Ostatnio NASA poinformowała o znalezieniu na Marsie lśniącego materiału o srebrnej barwie. To nowy, nieznany minerał? A może pozostałości po innej cywilizacji? Niestety, żadne z powyższych. Agencja szybko wyjaśniła, że to, co można było zobaczyć w obiektywie łazika to nic innego, jak ludzkie śmieci. Lśniący materiał okazał się w rzeczywistości być kawałkiem koca termicznego, w który został zapakowany łazik przed tym, jak wystrzelono go w kosmos. 

Zobacz: Mars ciągle zaskakuje. To znalezisko robi furorę

Nadal pozostaje zagadką, jak kawałek materiału się tam znalazł. Co prawda, łazik jest niedaleko miejsca swojego lądowania (regionu Kodiak) i siła zderzenia z powierzchnią Marsa mogła wyrzucić tam kawałek koca termicznego, lecz znaleziska dokonano aż 2 kilometry od miejsca uderzenia kapsuły. 

Zobacz: Perseverance ma pasażera na gapę. Nikt tego nie przewidział
Zobacz: Oko Marsa. To zdjęcie robi furorę w sieci

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA

Przewiń w dół do następnego wpisu