DAJ CYNK

Oko Marsa. To zdjęcie robi furorę w sieci

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Przerażające "oko". Nie zgadniesz, gdzie zrobili to zdjęcie

Ludzkość już od wielu lat bada Marsa, jako najbardziej dostępną dla nas planetę. Pomimo tego, że coraz więcej orbiterów i łazików bada Czerwoną Planetę, nadal niewiele o niej wiemy. Teraz jeden z obiektywów uchwycił krater, który wygląda jak przerażające oko.

"Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie" - słowa zapisane przez Fryderyka Nietzschego zaczynają nabierać nowego sensu. Człowiek już tak długo bada powierzchnię Marsa, że Czerwona Planeta postanowiła również zerknąć na człowieka. Marsjański orbiter Mars Express uchwycił swoim obiektywem niepokojący obraz.

"Mars śpi z otwartym jednym okiem"

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcia, zrobione przez Mars Express Orbiter pod koniec kwietnia bieżącego roku. Można na nich zauważyć krater z ciemny zabarwieniem w środku, który przywodzi na myśl źrenicę oka. Sama agencja napisała o tym: "Mars śpi z otwartym jednym okiem". 

Krater, przypominający wyglądem oko, ma średnicę o długości 30 kilometrów i znajduje się w Aonia Terra, regionie na południowej półkuli Marsa, na którym kratery to częsty widok. Ten uchwycony na nowych zdjęciach Mars Express jest daleki od największych i najbardziej imponujących. Znajduje się niedaleko od krateru Lowell, mierzącego aż 200 kilometrów średnicy.

W tym regionie widać wiele wzniesień – te skalne wieże o płaskim wierzchołku powstają, gdy ziemia jest stopniowo niszczona przez wodę, wiatr lub lód.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ten region przykuwa uwagę naukowców ze względu na swoje kolorystyczne zróżnicowanie (jak na marsjańskie warunki), które sugeruje, że powierzchnia składa się tam z wielu różnych minerałów. Naukowcy szacują, że około 3,5-4 miliardów lat temu mogła w tej okolicy przepływać woda.

Zobacz: Perseverance ma pasażera na gapę. Nikt tego nie przewidział
Zobacz: Odebrali sygnał z kosmosu. Nie wiedzieli, jak wielkie to odkrycie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ESA

Źródło tekstu: ESA