DAJ CYNK

Wyprawa na Marsa to samobójstwo? Chodzi o nasze mózgi

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Ludzkość planuje podróże na Księżyc i Marsa z perspektywami na jeszcze dalsze podróże kosmiczne. Jednak te plany może pokrzyżować wpływ, jaki warunki w kosmosie mają na ludzki mózg.

Zarówno NASA jak i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna są już tylko o kilka kroków przed ponownym umieszczeniem człowieka na Księżycu. W planach znajduje się już budowanie specjalnych habitatów na naszym naturalnym satelicie, które pozwolą na przeprowadzanie badań i wydobywanie surowców ze Srebrnego Globu. W przyszłości ludzkość może zechcieć podobnie uczynić z Marsem i innymi planetami Układu Słonecznego. Jest jednak pewien problem, który trzeba najpierw rozwiązać.

Długie podróże kosmiczne mają znaczący wpływ na ludzki mózg

Wcześniej przeprowadzane badania wykazały, że loty kosmiczne mogą wywołać poważne zmiany w ludzkim mózgu. Jest to aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę w przypadku planowania podróży w kosmos, a rozwiązanie tego problemu może okazać się kluczem do sukcesu w przyszłych misjach, takich jak planowane wieloletnie wyprawy na Marsa.

Najtrwalsze zmiany w mózgu związane z lotami kosmicznymi, jakie dotąd wykryto, to sposób, w jaki miejsca w mózgu zwane komorami mogą powiększyć się nawet o 25%. Komory są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, który pomaga chronić, odżywiać i usuwać odpady z mózgu. Brak przyciągania grawitacyjnego prowadzi do przesunięcia mózgu w górę w czaszce i powoduje rozszerzenie komór.

Na razie nie ma nawet pewności, jak długo zmiany w mózgu będą się utrzymywać nawet po powrocie na Ziemię. 
Nie wiadomo też, jaki może mieć to wpływ na zdrowie i długość życia człowieka. Jednak udało się udowodnić, że im dłużej astronauta znajduje się w przestrzeni kosmicznej, tym bardziej jego komory mózgowe rosną. Badanie przeprowadzono na astronautach, którzy byli w kosmosie przez dwa tygodnie, sześć miesięcy i rok.

Co ważne, naukowcy szacują, że trzy lata między nowymi misjami może nie być wystarczającym czasem dla astronauty, by całkowicie zniknęły skutki poprzedniej wyprawy.

Zobacz: Kosmos wypełnią psy różnych ras. Nie, to nie żart
Zobacz: Ziemia ma drugi Księżyc? Wyjaśniamy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com