DAJ CYNK

Google Chrome się zmieni. Zniknie charakterystyczny element

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Aplikacje

Chrome się zmieni. Google zastąpi znany elementy czymś nowym

Google zamierza zmienić ważny element przeglądarki Chrome, ponieważ był mylący dla użytkowników.

Dzisiaj niemal każda strona internetowa na świecie korzysta z protokołu HTTPS, który jest szyfrowany (co nie oznacza, że jest on bezpieczny). Według Google'a aktualnie aż 95 proc. witryn używa HTTPS, gdzie w 213 roku zaledwie 14 proc. spośród miliona najpopularniejszych witryn korzystało z tego protokołu. W związku z nim idzie pewna zmiana.

Google Chrome się zmienia

Wszystkie przeglądarki internetowe informują swoich użytkowników, czy dana strona internetowa korzysta z szyfrowanego protokołu HTTPS. Wskaźnikiem jest ikona kłódki na początku adresu URL. Jeśli jest zamknięta, to mamy do czynienia z HTTPS. Jeśli otwarta, to witryna korzysta ze zwykłego HTTP. Wszystko wydaje się proste, ale takie nie jest, przynajmniej dla użytkowników.

Już w 2021 roku Google przeprowadził badanie, z którego wnioski są proste — użytkownicy przeglądarek internetowych nie wiedzą, czym jest ikona kłódki. Zaledwie 11 proc. pytanych było w stanie wskazać poprawną odpowiedź.

Dla wielu kłódka oznaczała, że dana strona internetowa jest bezpieczna, co oczywiście nie jest prawdą. Zdecydowana większość nie wiedziała też, że ikona jest klikalna i w ten sposób można uzyskać więcej informacji.

Dlatego też amerykański gigant technologiczny przeprowadził na pewnej grupie użytkowników eksperyment, który wykazał, iż zmiana ikony kłódki przynosi korzyści. Wkrótce właśnie to zmieni się w przeglądarce Chrome.

Google Chrome zmiana ikony kłódki
Nowa wersja ikony

Kłódka zostanie zastąpiona nowym symbolem, który ma być bardziej kojarzony z ikoną ustawień, a tym samym wskazywać użytkownikom, że można w niego kliknąć i w ten sposób uzyskać dodatkowe informacje i rzeczywiście zmienić niektóre opcje dostępu na danej witrynie.

Nowa ikona ma pojawić się w Google Chrome 117, którego premiera planowana jest na wrzesień 2023 roku, ale zmiana już teraz jest dostępna w Chrome Canary po włączeniu opcji Chrome Refresh 2023 (chrome://flags#chrome-refresh-2023).

Zobacz: Google zmieni wyszukiwanie. Nikt nie czekał, ale każdy się ucieszy
Zobacz: Google Cię obroni. Tego spamerzy nie obejdą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Evan Lorne / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Google