DAJ CYNK

Xbox świętuje Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Marian Szutiak

Wydarzenia

Xbox świętuje Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Światowy Dzień Świadomości Dostępności to ważny moment dla Xboxa, aby docenić znaczenie ułatwień dostępu, uczcić niepełnosprawnych graczy i deweloperów, którzy są częścią globalnej społeczności graczy, oraz zwrócić uwagę na ostatnie prace, które ekipa Xboxa podejmuje w temacie ułatwień dostępu.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności to szczególna data dla marki Xbox. W ten wyjątkowy dzień, docenionych zostaje 427 mln graczy z niepełnosprawnościami na całym świecie. Tym ważniejsze jest więc podkreślanie i ciągłe ulepszanie funkcji dostępności w ekosystemie Xbox.

Zważywszy na to, że 66% graczy przyznaje, że spotyka się z różnymi barierami podczas grania, bardzo ważnym jest tworzenie gier i rozwiązań zapewniających jak największe wsparcie dla ludzi z ograniczeniami motorycznymi. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), Xbox ogłasza nowe funkcje i ulepszenia takie, jak:

  • Odświeżona strona poświęcona ułatwieniom dostępu, która pozwala graczom poznać ponad 150 funkcji, ustawień i elementów sterujących, obecnych na PC i konsolach.
  • Nowe ustawienia dostępności w aplikacji Xbox na PC, w tym możliwość wyłączenia obrazów tła i animacji. Ustawienia te mają za zadanie pomóc graczom ograniczyć elementy wizualne, które mogą powodować zakłócenia, dezorientację lub irytację.
  • Aktualizacja Microsoft Store, pozwalająca użytkownikom filtrować i wyszukiwać gry w oparciu o ich potrzeby i preferencje dotyczące dostępności. Do dyspozycji graczy oddanych zostanie 20 filtrów, na przykład ustawienia trudności, napisy i inne cechy, ułatwiające znalezienie gier spełniających każde warunki.

Xbox ułatwienia dostępu

Poza wymienionymi wyżej usprawnieniami, Xbox nawiązał również globalne partnerstwa:

  • Od maja do września „Zieloni” współpracują z koreańskim Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MMCA) przy wystawie zatytułowanej "Game Society”. Kolekcja prezentuje współczesne dzieła sztuki wizualnej ,ucieleśniające wyobraźnię i realizm gier. Jedna z ekspozycji będzie poświęcona dostępności gier i obejmie instalację kontrolera Adaptacyjnego Xbox, z którego będą mogli korzystać odwiedzający.
  • Xbox Netherlands wspólnie z niepełnosprawnym graczem Paulem Van Der Made i Fundacją HiPerks pracują nad serią filmów pokazujących pozytywny wpływ grania przy użyciu kontrolera adaptacyjnego graczy z niepełnosprawnościami. Będzie można je obejrzeć za pośrednictwem holenderskich kanałów Xbox na TikToku, Instagramie i Twitterze.
  • W ramach stałego partnerstwa, Xbox i Olimpiady Specjalne połączą siły podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. W czerwcu Xbox i Humanelektronik (spółką tworzącą rozwiązania dla osób z ograniczeniami motorycznymi) zaproszą sportowców i partnerów Unified do przestrzeni, gdzie będą mogli wypróbować różne funkcje ułatwień dostępu. Dodatkowo, będą oni mogli połączyć się z innymi uczestnikami z całego świata za pomocą uniwersalnego języka gry.

W ramach ciągłych działań, mających na celu rozwój funkcji dostępności, Xbox osiągnął poniższe kamienie milowe:

  • Milion misji ukończonych w ramach Xbox Accessibility Ambassador Explorer Path. Jest to grywalizacja, która pozwala ambasadorom Xbox dowiedzieć się więcej o funkcjach dostępności, ale również testować te, które dopiero zostaną wdrożone.
  • Nowe wytyczne dodane do Microsoft Game Accessibility Testing Service (MGATS) – usługi koncentrującej się na pomaganiu programistom w dodawaniu funkcji dostępności do ich gier. Program MGATS został uruchomiony w 2021 roku, aby pomóc wydawcom i programistom w walidacji dostępności ich gier i otrzymywaniu informacji zwrotnych od graczy z niepełnosprawnościami. Xbox ujawnił, że zarejestrowanych zostało ponad 13 000 godzin testów w ramach programu MGATS. Wszystko to w celu uczynienia gier bardziej zabawnymi i dostępnymi dla wszystkich.

Zobacz: Windows ma zyskać rewelacyjną funkcję z Xboxa, ale nie będzie to łatwe
Zobacz: Xbox Series S ma poważny problem. Chodzi o pamięć konsoli

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Xbox

Źródło tekstu: Xbox